Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

W Parku Ludowym

W zbiorach Muzeum w Łomży znaleźć można pocztówkę z okresu międzywojennego, wydana przez „Ruch” oraz afisz z 1922 r - pamiątki wiele mówiące o Parku Ludowym przy Alei Legionów. Parku kiedyś chętnie odwiedzanego w celach towarzyskich, rekreacyjnych i sportowych. Na pocztówce widzimy altanę pożyteczną w razie deszczu, obok: zawodników na korcie tenisowym. Od czasu założenia w r.1919 drzewa parkowe rozrosły się, więc stały się niebezpieczne ? Jeśli dziś wobec przydrożnych drzew - kierowcy mają prosta receptę: „są powodem wypadków, więc wyciąć” - pewnie zmienia się nastawienie wobec parkowych drzew: „nowa polityka:  zapomnieć o nich”. Co powoduje dzisiejszy zastój - brak pomysłów ? Chyba branie pensji nie idzie w parze z chęcią do przywrócenia przynajmniej tego poziomu życia sportowego w Parku Ludowym, którego istnienie dokumentuje prezentowany afisz PSS (Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Łomży) ogłaszający program 16 ćwiczeń w Kole gimnastyczno - sportowym. Oprócz piłki nożnej i palanta amerykańskiego mamy: obronę własną, zapasy, box angielski i francuski, gry ruchowe, tańce gimnastyczne itd. Po wojnie mieszkańcy miasta pod zarządem „robotników i chłopów” przyzwyczaili się, że tu musi być tylko podmokłe królestwo wron bombardujących odchodami błotniste alejki oraz okalające ulice. Co jeszcze istniało w czasach wstrętnych kapitalistów, wynika z tego afisza: dzieci do lat 14 miały zapewniony Plac gier i zabaw - wstęp bezpłatny. Działała również Y.M.C.A. - międzynarodowa organizacja, której przedstawiciel  - instruktor (wg afisza: p. Stankiewicz) przyjmował zapisy do kompletów sportowych w Parku Ludowym. Związek Młodzieży Chrześcijańskiej, w skrócie Y.M.C.A. - organizacja założona w 1844 r stała się w Łomży niemodna? Dziwne, bo organizacja zrzesza prawie 55 mln osób i funkcjonuje nadal w 154 krajach, a  w Polsce jest zadomowiona od r. 1918. Z powodzeniem propaguje w oparciu o wartości chrześcijańskie program harmonijnego rozwoju fizycznego, umysłowego i duchowego.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę