Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

„Kobiecy” piknik w Wecie

„Uwierz w siebie” – pod takim hasłem Forum Kobiet Łomży zorganizowało sobotni piknik w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży. Pomimo zmiennej pogody ludzie dopisali, odwiedzając stoiska, biorąc udział w konkursach i loterii fantowej. Nie zabrakło też występów utalentowanych dziewcząt z MDK – DŚT, zespołów ludowych i spektaklu teatralnego ”Salon Dulskich” w wykonaniu grupy Ostatnia Deska Ratunku.

Organizatorzy szacują, że trwającą  cztery godziny imprezę odwiedziło około tysiąca osób. Na loterię fantową, z bardzo atrakcyjnymi nagrodami przygotowano 400 losów. Wszystkie rozeszły się błyskawicznie na początku pikniku. Wśród licznych stoisk wyróżniały się dwa prezentujące dokonania lokalnych stowarzyszeń - Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „STOPKA” oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Można było na nich kupić książki oraz inne wydawnictwa. Poszukujący tytułów wydanych przed laty mieli możliwość uzupełnienia księgozbiorów za symboliczną złotówkę na stoiskach MBP i Wety. Dużą popularnością cieszyła się przygotowana przez „STOPKĘ” wystawa „Anioły i diabły”. Nie brakowało stoisk z lokalnymi potrawami, ciastami i słodyczami. Tym, którzy po skosztowaniu tych wszystkich specjałów pomyśleli o zdrowiu organizatorzy wyszli naprzeciw, proponując porady kosmetyczne, zdrowotne i pomiary ciśnienia. Był także mammobus i pokaz ratownictwa. W czasie festynu na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne  „Starowinki od Szumowinki” i  „Laskowianki”.  Prowadzone przez Magdę Sinoff Studio Wokalne eMDeK wykonało popularne przeboje, w tym piosenki dla najmłodszych uczestników festynu. Należy podkreślić, że dla części występujących tego dnia dziewcząt był to debiut sceniczny. Po koncercie grupa teatralna Ostatnia Deska Ratunku z Wety przedstawiła sztukę autorstwa znanej pisarki i dziennikarki, Hanny Samson - ”Salon Dulskich”. Na odbywającej się dzień wcześniej próbie generalnej przedstawienia pojawiła się autorka, oceniająca bardzo ciepło nie tylko wykonanie, ale i interpretację tekstu w wykonaniu młodych aktorów.
- Przedstawienie bardzo mi się podobało – mówiła w piątek Hanna Samson. Mam poczucie, że jest to profesjonalnie wystawione przedstawienie, aktorzy są świetnie dobrani, scenografia, ruch, muzyka… Jest to napisane świadomie, jakby to były kolejne akty „Moralności pani Dulskiej”, stylizowane na  Zapolską. Pojawiają się tu te same postaci, nawiązania językowe.
Kilka lat temu była propozycja, żeby pisarze pisali inne zakończenia znanych utworów literackich. A była wtedy inna sytuacja polityczna i przyszło mi do głowy, żeby kontynuować „Moralność pani Dulskiej”.
Po ponad 100 latach, które minęły od napisania pierwowzoru sytuacja wiele się nie zmieniła – wciąż fałszywa moralność, obłuda, dwulicowość, są niemal wszechobecne w naszym życiu.
- Raz to uderza słabiej, raz mocniej, ale generalnie jest to obecne- potwierdza  Hanna Samson. Dlatego warto zwracać na takie zjawiska uwagę. Świadczy to o tym, jak dobrym obserwatorem była Zapolska, ale także i o nas: jak pod jakimiś sztandarami kryją się inne sprawy, czy nasza ślepota.
Spektakl został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, która nie szczędziła braw młodym aktorom: Klaudii Bućkowskiej, Magdalenie Dziekońskiej, Agacie Zienkiewicz, Łukaszowi Dąbrowskiemu oraz grającej rolę Dulskiej Klaudii Winko.
- Myślę, że ludzie uwierzyli w siebie, ponieważ przyszli tutaj, pomimo nie najpiękniejszej pogody – ocenia jedna z organizatorek, Anna Jakubowska. - Łomża pokazała, że potrafi się zmobilizować, a do tego formuła festynu jest bardzo dobra. Spotkały się tu osoby, których nie widziałam od lat, pomimo tego, że Łomża nie jest dużym miastem. Z naszych rozmów i planów powstaną nowe pomysły, nowe inicjatywy, które na pewno wpłyną na zmianę losu niektórych osób. W poprzednim Forum na pewno uszczęśliwiliśmy co najmniej trzy istoty: kota, koleżankę, która chciała się go pozbyć i koleżankę, która chciała mieć kota. Inna pani po wystąpieniu na Forum otrzymała propozycję pracy. Można więc powiedzieć, że w takim zakresie, małymi krokami, działamy. Bo dla kogoś będą to małe kroki, ale dla kogoś innego-  zainteresowanego czy w potrzebie -   będzie to coś wielkiego.
Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę