Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

NIK: gminy źle ścigają dłużników alimentacyjnych

Zadłużenie uchylających się od płacenia alimentów osób wobec państwa wynosi obecnie około 10 mld złotych. Gminy co prawda sprawnie wypłacają alimenty matkom dzieci, których ojcowie uchylają się od obowiązku alimentacyjnego. Nie podejmują jednak skutecznych działań, aby te pieniądze od ojców wyegzekwować – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. - Z powodu opieszałości gmin udaje się każdego roku odzyskać tylko 13 proc. z sumy wypłacanych alimentów – podaje. Wśród kontrolowanych gmin, z regionu było Grajewo.

Z ustaleń kontroli wynika, iż spośród objętych badaniem postępowań tylko w stosunku do 40% dłużników przeprowadzono wywiad alimentacyjny i odebrano od nich oświadczenie majątkowe.
W MOPS w Grajewie u 35 dłużników spośród 60 objętych analizą (z 245 zarejestrowanych) przeprowadzono wywiady alimentacyjne i przyjęto oświadczenie majątkowe. W pozostałych przypadkach MOPS nie posiadał informacji o miejscu zamieszkania dłużników. (...)

Działania związane ze zmobilizowaniem do podjęcia zatrudnienia skierowano do 35% dłużników (2.128), w stosunku do których posiadano informacje o ich sytuacji zawodowej. Działania w tym zakresie okazały się skuteczne jedynie dla ok.3% dłużników, którzy podjęli zatrudnienie (nie we wszystkich przypadkach jednostki informowane były o efektach działań PUP) np.: MOPS w Grajewie poinformował Powiatowy Urząd Pracy o potrzebie aktywizacji 120 dłużników i rejestracji kolejnych 28 dłużników jako bezrobotnych lub poszukujących pracy (wszystkich tego typu działań). Żaden ze zgłoszonych dłużników nie podjął zatrudnienia.

Jak wynika z ustaleń kontroli, przepis dotyczący zatrzymania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym był stosowany przez organy właściwe dłużnika, które to w okresie objętym kontrolą wystąpiły z wnioskiem do starosty wobec 22% dłużników. Wnioski te (opracowywane indywidualnie i zawierające stosowne uzasadnienie) kierowano do starosty najczęściej bez wcześniejszego rozeznania czy dłużnik posiada prawo jazdy. Ustalane to było dopiero na etapie postępowania przez starostę na podstawie danych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). MOPS w Grajewie do Starosty powiatowego przesłano 32 wnioski o odebranie prawa jazdy 32 dłużnikom. 8 osobom prawo jazdy odebrano pozostali nie posiadali uprawnień do prowadzenia pojazdów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę