Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

Ławnicy poszukiwani

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Wraz z końcem roku upływa kadencja ławników wybranych w 2007 r. W związku z powyższym Rada Miejska Łomży jesienią będzie musiała dokonać wyboru ławników, którzy będą zasiadać w składach orzekających łomżyńskich sądów w latach 2012-2015. Ławnicy do sądów okręgowych i sądów rejonowych wybierani są w głosowaniu tajnym przez rady gmin spośród kandydatów zgłoszony przez prezesów sądów, stowarzyszenia, organizacje, ale nie partie polityczne, oraz co najmniej 25 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na danym terenie. Termin zgłaszania kandydatów na ławników upływa z końcem czerwca.

Ławnik, czyli niezawodowy członek składu orzekającego, stanowi czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości. W sumie  do Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Łomży radni miasta mają wybrać 74 ławników (Sąd Okręgowy 57 w tym 5 do orzekania z zakresu prawa pracy, Sąd Rejonowy 17 w tym 12 z zakresu prawa pracy).
Ławnikiem może zostać wybrany ten, kto: posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, ukończył 30 lat ale nie przekroczył 70 lat, jest zatrudniony lub zamieszkuje w miejscu kandydowania co najmniej od roku, jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika i posiada co najmniej wykształcenie średnie.
Zgłoszenia kandydatów na ławników dokonuje się na specjalnej karcie zgłoszenia (dostępna w ratuszu, lub w BIP UM Łomża). Do karty zgłoszenia złożonej przez obywateli (mieszkańców) dołącza się listę osób, zawierającą imię (imiona), nazwisko, numer ewidencyjny Pesel, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis każdej z 25 osób zgłaszających kandydata.
Szczegółowych informacji w sprawie wyboru ławników udziela oraz przyjmuje zgłoszenia Urząd Miejski w Łomży - Biuro Obsługi Urzędu – pok. 107 - w godz. 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku - tel. 862156729.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę