Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Winniśmy jej najwyższy szacunek...

- Orzeł biały i biało-czerwona flaga to symbol wolnego i niepodległego państwa – mówił ppłk Piotr Wolański, dowódca Garnizonu Łomża podczas uroczystości podniesienia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na masz przy 1 Łomżyński Batalionie Remontowym. - Niech flaga pozwoli nam poczuć dumę, niech pobudzą polskość – dodawał. W uroczystości, która odbyła się przy pomniku, fragmencie zniszczonego bunkru żołnierzy 33 pułku piechoty, uczestniczyły pododdziały oraz pracownicy cywilni wojska, a także przedstawiciele władz, delegacje służb i kombatanci. Dziś obchodzone jest święto - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ppłk. Piotr Wolański
Ppłk. Piotr Wolański
Teatrzyk żywego słowa LOGOS
Teatrzyk żywego słowa LOGOS
Goście, m.in. przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz, prezydent Mieczysław Czerniawski, poseł Lech Kołakowski, starosta Lech Szabłowski, komendant straży st. bryg. Ireneusz Denysiuk
Goście, m.in. przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz, prezydent Mieczysław Czerniawski, poseł Lech Kołakowski, starosta Lech Szabłowski, komendant straży st. bryg. Ireneusz Denysiuk

Święto zostało ustanowione w 2004 roku. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja -  między Świętem Pracy (1 maja) i Świętem Konstytucji 3 Maja (3 maja), bo w latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
- Pamiętać musimy o tym aby ta historia nigdy się nie powtórzyła – mówił podczas uroczystości Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży, wspominając głosowanie w tej sprawie w 2004 roku (był wówczas posłem na Sejm) dodawał „przywracaliśmy to co od leci w każdej duszy i sercu Polaka istniało”.
Wcześniej ppłk. Wolański przypomniał historię barw biało-czeronych i historię oręża polskiego z którym przez wieki były one nierozerwalnie złączone.
- Symbolizowały honor i męstwo rycerzy. (...) Zaborcy traktowali je jak symbol buntu (…) Dodawały Polkom otuchy i sił w okupowanej Polsce(...) - mówił ppłk. Wolański  
- (…) Biało-czerwona flaga była symbolem protestów przeciw reżimowy, a Solidarność umieściła ją w swoim znaku – dodawał starosta łomżyński Lech Szabłowski. 
- Flaga biało-czerwona zawsze towarzyszyła najważniejszym wydarzeniom narodowym – mówił poseł na Sejm Lech Kołakowski (PiS) wspominając zarówno wczorajsze uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie jak i wydarzenia z Polski sprzed nico ponad roku, gdy biało-czerwone flagi pojawiły się nie tylko na urzędach,a le także w domach milionów Polaków po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej w której zginał m.in. ówczesny Prezydent Polski Lech Kaczyński.

Podczas uroczystości wręczono także dwa medale przyznane przez Ministra Obrony Narodowej. Bogdan Klich złotym medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny uhonorował Zenona Jamiołkowskiego a srebrnym Wojciech Chludzińskiego.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę