Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Konspiracyjny

Medal - plakieta (średnica 15 cm) projekt Wiesława Sielskiego, zrealizowany w czasach pierwszej „Solidarności” na cześć Papieża - Polaka, z dedykacją:  „Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi”. Oryginalny pomysł, najbardziej znanego Artysty z Łomży (1944 – 1982) medaliera ale także malarza, grafika, rzeźbiarza, animatora życia kulturalnego i społecznego. Było oczywiste, że w tamtych czasach cenzury i zakazów próba oficjalnej realizacji zakończyłaby się niepowodzeniem. Wykonano zaledwie 5 sztuk ze specjalnego stopu metali odlanych w Mennicy Państwowej w Warszawie, a pierwszy egzemplarz Lech Wałęsa zawiózł do Rzymu i wręczył Janowi Pawłowi II w 1981 roku.
Relief z wyobrażeniem  drzwi gnieźnieńskich w centrum, otaczają wypunktowane rysunki oraz daty szczególnych wydarzeń z dziejów Polski: 966, 1138, 1410 ,1772, 1791, 1914, 1939, 1980. Serdeczny i trwały znak z Łomży zaistniał dzięki niewielkiej grupie ludzi dobrej woli, obdarowanych na pamiątkę tego zdarzenia historycznego fotografią medalu z imiennym podziękowaniem i autografem Lecha Wałęsy. To informacja pewna, bo piszący te słowa (autor zdjęcia) również otrzymał takie podziękowanie. Później powstało jeszcze kilka sztuk medalu dla Papieża, odlanych w mosiądzu, w zakładzie artystycznym Romana Murawskiego w Ciechanowcu... (Ten odcinek - to 100 spotkanie ze skarbami Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.)

Bolesław Deptuła
so, 30 kwietnia 2011 11:29
Data ostatniej edycji: pon, 02 maja 2011 08:49:35

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę