Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@

Podlaskie w UE: 6 miliardów w 7 lat

Główne zdjęcie
RPO WP 2007-2013: liczba projektów: 826, łączna wartość projektów: 3 312 039 373,49 zł, wartość dofinansowania: 2 013 889 072,55 zł, wartość dofinansowania na osobę: 1 689,70 zł

W niedzielę, 1 maja 2011 roku, minie 7 lat od przystąpienia Polski do UE. W Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku wyliczono korzyści finansowe Województwa Podlaskiego wynikające z akcesji. W sumie wychodzi na to, że w tym czasie do regionu dotarło ponad 6 miliardów złotych unijnych dotacji. W kwocie tej nie ma pieniędzy jakie spłynęły do rolników za pośrednictwem ARiMR. - Region rozwija się, obecność środków UE w różnych inwestycjach bezpośrednio odczuwają i widzą mieszkańcy, jednak skuteczność tego rozwoju będzie można ocenić dopiero z dłuższej perspektywy czasowej – oceniał, podczas specjalnej konferencji prasowej, marszałek Jarosław Dworzański.

W latach 2004 – 2006 wartość projektów zrealizowanych w województwie zew wsparciem unijnym  wyniosła 2 587,38 mln zł, z czego wkład UE to 1 268,82 mln zł. Wśród największych inwestycji, które w tamtym czasie były najistotniejsze dla rozwoju województwa wymieniane jest m.in. utworzenie Zambrowskiego Parku Przemysłowego (wartość projektu 16 606 220,96 zł, wkład UE 7 397 664,04 zł).

W perspektywie finansowej 2007-2013 realizowanych programów i pieniędzy do podziału jest znacznie więcej. Jak poinformował Urząd Marszałkowski w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w województwie podpisane zostały 44 umowy, a wartość dofinansowanie ze środków  UE przekracza 573 mln zł. Program Innowacyjna Gospodarka to 104 podpisane umowy z dofinansowaniem z UE rzędu 367,7 mln zł. Z kolejnego programu - Programu Rozwój Polski Wschodniej do województwa spłynie – z tytułu już podpisanych umów ponad 2,15 mld zł. Wśród realizowanych z tych wśród projektów jest m.in. rozbudowa Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Kolejny program z którego pieniądze szerokim strumieniem płyną także do Łomży jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego. Jak podaje Urząd Marszałkowski wartość dofinansowania wszystkich inwestycji przekroczyła już 2 mld zł. Z Łomży w ramach RPO zrealizowanych, lub realizowanych jest w sumie 45 projektów na łączną wartość dofinansowania 113 mln zł. Największe wśród nic są te realizowane przez samorząd miasta: Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży (czyli modernizacja Spokojnej, Piłsudskiego i Legionów), Rozbudowa i modernizacja systemu transportowego (m.in. zakup 22 autobusów komunikacji miejskiej), Tereny sportowo-rekreacyjne nad Narwią (bulwary),   Budowa miejskiej pływalni przy ul. ks. Kard. S. Wyszyńskiego i Modernizacja stadionu miejskiego.
Wartość udzielonego wsparcia w RPOWP w podziale na obszary to na pierwszy miejscu społeczeństwo informacyjne, na drugim przedsiębiorczość, a na trzecim turystyka.
- Warto zwrócić uwagę jak dużo pieniędzy inwestują prywatne podmioty (857,75 mln zł to wartość inwestycji podlaskich przedsiębiorstw). Inwestycje te są współfinansowane ze środków RPO, ale w przeciwieństwie do samorządów najczęściej to dofinansowanie jest niewielkim procentowym udziałem. Przedsiębiorcy decydują się na realizację inwestycji dużych godząc się na procentowo niższą dotację. Jest to dla nich i tak pomoc w tym by się rozwijać, iść do przodu i walczyć na tym trudnym rynku. Tu kieruję moje słowa uznania dla podlaskich przedsiębiorców – podsumował Daniel Górski dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Unijne środki popłynęły także w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W skali województwa dotychczas zrealizowano 934 projekty, a wartość ich dofinansowania sięga już 560 mln zł.
- To nie są łatwe projekty, ale dają szansę osobom, które same by sobie nie poradziły. Dosyć dużym zainteresowaniem cieszy się priorytet 6 skierowany do osób bezrobotnych, gdzie jest m.in. zakładanie własnej działalności gospodarczej – wyjaśniała Elżbieta Romańczuk, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.

Unijne wsparcie można uzyskać także w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak podaje Urząd Marszałkowski w tym czasie m.in. na scalanie gruntów, melioracje, czy odnowę wsi w województwie podlaskim wydano decyzje lub podpisano umowy, dzięki którym uzyskane dotacje w sumie sięgają już około 280 mln zł.

Zupełnie innym programem, nakierowanym na typowo lokalne inwestycje, jest LEADER. Jego alokacja dla województwa przekracza 90 mln zł, a dotychczas podpisano umowy wykorzystujące ok. 30 mln zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę