Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Wszystkie znaczki z papieżem

Specjalny okolicznościowy znaczek i kopertę FDC (pierwszego dnia obiegu) wydane przez Pocztę Polską w związku z beatyfikacją Jana Pawła II można już kupić w Łomży. W całym kraju do obiegu od dziś weszło milion takich znaczków. Dodatkowo w Łomży dziś i jutro (w czwartek i piątek) będzie można oglądać wystawę wszystkich znaczków jakie Poczta Polska wydała z wizerunkiem Jana Pawła II. Wystawę otwarto w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II, przy parafii pw. Krzyża Świętego przy ulicy Zawadzkiej.

Romuald Gorlewicz, dyrektor Oddziały Rejonowego Poczty Polskiej w Łomży
Romuald Gorlewicz, dyrektor Oddziały Rejonowego Poczty Polskiej w Łomży

W najbliższą niedzielę (1 maja) w Watykanie odbędzie się uroczystość beatyfikacji papieża Jana Pawła II. Jego pontyfikat trwał 26 i pół roku i charakteryzował się wieloma przedsięwzięciami podejmowanymi po raz pierwszy. Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając w tym czasie 129 krajów. Był 9 razy Polsce a raz, podczas czwartej pielgrzymki, w dniach 4 i 5 czerwca 1991 roku, odwiedził także i Łomżę. Ociec Święty przybywał do nas z hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” i właśnie wydany na okoliczność tej pielgrzymki znaczek pocztowy można oglądać na wystawie w Centrum Katolickim. Składa się ona z siedem dużych plansz. Na jednej prezentowany jest znaczek w bloku oraz koperta FDC emisji „Beatyfikacja Papieża Jana Pawła II., a na pozostałych są wszystkie emisje filatelistyczne Poczty Polskiej dedykowane pontyfikatowi Ojca Świętego.
- Takich wystaw w kraju jest 15. Dziś po raz pierwszy są prezentowane – mówi Romuald Gorlewicz, dyrektor Oddziały Rejonowego Poczty Polskiej w Łomży. - Ściągnięcie jednej z nich do nas w tym terminie wymagało trochę zachodu – dodaje.
Wystawy mają jeździć po całej Polsce. W Łomży będzie można oglądać ją tylko teraz – dziś i jutro w godz. 10-18. Później te plansze pojadą do Warszawy.
- Dodatkowo już jako Rejonowy Oddział Poczty Polskiej wydaliśmy specjalny okolicznościowy stempel i w trakcie trwania tej wystawy można zdobyć jego odcisk – dodaje Gorlewicz.

Dyrektor Gorlewicz sam jest kolekcjonerem znaczków, ale przyglądając się tej ekspozycji przyznaje, że nie wie czy w prywatnych zbiorach ma je wszystkie.
- Dla kolekcjonerów szczególną wartość mogą mieć te najstarsze znaczki wydane z okazji wyboru papieża. Dwa znaczki wydają się identyczne, ale na jednym katedra na tle której jest postać Jana Pawła II jest w odcieniu srebrnym, a na drugim w odcieniu złotym. Prawdziwy kolekcjoner musi mieć oba – mówi Gorlewicz.
Ciekawy dla kolekcjonerów znaczków może być także znaczek wydany w 1987 roku „z okazji spotkania” papieża z  Wojciechem Jaruzelskim.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę