Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Wojewoda „przygląda się” uchwale dwukrotnie zwiększającej liczbę sklepów z alkoholem w Łomży

- W tej chwili jest jeszcze za wcześnie, żeby ocenić, czy wobec niej (uchwały zwiększającej ilość sklepów z alkoholem w Łomży – dop.red.) będą podejmowane procedury zmierzające do unieważnienia czy też zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym – podaje Jolanta Gadek rzecznik prasowy Wojewody Podlaskiego. Podjęta przed dwoma tygodniami (30 marca) uchwała zwiększyła z 25 do 50 limit sklepów w których w Łomży można sprzedawać mocne alkohole... i wywołała wiele emocji. Przeciwko jej przyjęciu opowiedział się m.in. Biskup Łomżyński, którego wysłannik przemawiał na sesji. Po jej przyjęciu, mimo że dokument nie wszedł jeszcze w życie, wielu przedsiębiorców już wysłało swoje wnioski do ratusza o przyznanie im koncesji na handel alkoholem. Tymczasem do Wojewody Podlaskiego, który bada legalność wszystkich podejmowanych przez samorządowców aktów prawnych, dotarła skarga na tę uchwałę.

Przypomnijmy radni Łomży 30 marca większością 11 „za”, przy 9 głosach „przeciw” i trzech „wstrzymujących się” podjęli chwałę Nr 33/VIII/11 zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (sklepy – dop.red.) jak i w miejscu sprzedaży (gastronomia -dop.red.). Na mocy jej zapisów dwukrotnie z 25 do 50 zwiększyła się liczba sklepów w których można by w Łomży sprzedawać m.in. wódki. Już podczas debaty podnoszone były uwagi – także formalne - które w ocenie przeciwników zwiększania dostępności alkoholu w mieście, wykluczały możliwość procedowania nad nią. Okazało się, że nie wszyscy członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która zgodnie z prawem musi opiniować tego typu uchwały, uczestniczyli w jej posiedzeniu na którym Komisja ta poparła m.in. zwiększenie liczby sklepów, bo nie otrzymali zaproszeń z informacją, że na niej mają być opiniowane projekty uchwał. Podnoszono także kwestie uchwalonego kilka tygodniu wcześniej Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2011 rok, w którym jako priorytetowe zadania zapisano m.in. ograniczenie dostępności alkoholu.

Zgodnie z prawem przyjęta przez radnych niemal równe dwa tygodnie temu uchwała zacznie obowiązywać dopiero po upływie 14 dni od ogłoszenia jej treści w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Na razie takiego ogłoszenia nie ma i nie wiadomo czy w ogóle będzie. Do wojewody uchwała dotarła tydzień temu, a chwilę później dotarła tu także na nią skarga.  Wojewoda Maciej Żywno już zażądał od samorządowych władz Łomży przesłania do prawników z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku  uzasadnienia do uchwały i ustosunkowania się do wniesionej skargi.
- W tej chwili jest jeszcze za wcześnie, żeby ocenić, czy wobec niej będą podejmowane procedury zmierzające do unieważnienia czy też zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym. Mamy na to czas do 5 maja – wyjaśnia Jolanta Gadek.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę