Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

Nie starczy pieniędzy dla niepełnosprawnych

O blisko 200 tysięcy złotych mniej niż w ubiegłym roku ma Łomża na pomoc osobom niepełnosprawnym. PFRON przyznał Łomży raptem niespełna 950 tys zł, podczas gdy przed rokiem było to niemal 1,21 mln zł. - W roku bieżącym sytuacja jest wyjątkowo niekorzystna – mówią specjaliści. Z powodu niewystarczających środków finansowych z PFRON „nie ma możliwości zaspokojenia, przynajmniej w znaczącej części, aktualnych potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców miasta” - czytamy w uzasadnieniu do propozycji podziału środków przygotowanej przez Powiatową Społeczną Radę do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Formalnie podziału tych środków dokonuje Rada Miasta Łomża i temat ten ma stanąć na środowej sesji. W przygotowanym projekcie odpowiedniej uchwały zmian raczej jednak nie będzie. Po odjęciu, z darowanych Łomży 946 tys zł, blisko 520 tys zł na warsztaty terapii zajęciowej, do podziału zostaje niespełna 430 tys zł. Większość tej kwoty – 280 tys zł – ma zostać przeznaczona na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej, przy czym tylko 80 tys zł ma iść na dotacje dla niepełnosprawnych podejmujących własną działalność, a 200 tys zł na stanowiska pracy.
Pozostałe niespełna 150 tys zł ma być zaś rozdzielne na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej czyli: dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych (25987 zł), likwidację barier architektonicznych (60 tys zł), wsparcie przy zakupie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych (45676 zł) oraz sport, kulturę, rekreację i turystykę osób niepełnosprawnych (16694 zł).
„Należy zaznaczyć, iż z powodu niewystarczających środków finansowych z PFRON, nie ma możliwości zabezpieczenia istniejących pilnych i uzasadnionych potrzeb, tym samym możliwość udzielenia pełnego wsparcia osobom niepełnosprawnym jest znacznie ograniczona i nie stanowi gwarancji skutecznego ograniczenia i łagodzenia skutków niepełnosprawności – piszą członkowie Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w podsumowaniu uzasadnienia przedstawionego podziału środków.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę