Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Wypłoszą z miasta gawrony...

Główne zdjęcie
Nocne gawrony przy ul. Mikołaja Kopernika (fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl)

W Łomży będzie można płoszyć gawrony..., ale dopiero od 15 czerwca. Taką zgodę zamierza wydać Lech Magrel, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku. Z wnioskiem o zgodę na całoroczne płoszenie gawronów, m.in. na zabytkowym cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika, wystąpiło miasto. Ptaki mają być płoszone przez specjalne urządzenia elektroniczne.

Pod prośbą, do dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, o zgodę na odstąpienie od zakazu umyślnego płoszenia i niepokojenia gawronów, podpisał się z-ca prezydenta Łomży Beniamin Dobosz. Ptaki miałyby być płoszone na cmentarzu przy ul. Kopernika, w zabytkowych Parkach: Ludowym przy Al. Legionów i im. Jakuba Wagi przy ul. Wojska Polskiego oraz na Placu Kościuszki w Łomży. Jak argumentował „zakres działań alternatywnych, dopuszczonym prawem, mających na celu doprowadzenie do zmiany miejsca bytowania gawronów, został wyczerpany, bez oczekiwanego rezultatu. Ptaki zanieczyszczają odchodami i niszczą zabytkowe nagrobki na cmentarzu oraz drzewostan na terenach objętych ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz uniemożliwiają swobodne korzystanie z miejsc wypoczynku. Poza tym, bytowanie gawronów na wymienionych terenach powoduje zagrożenie bezpieczeństwa sanitarnego.”
Wiceprezydent wnioskował o całkowite zniesienie ograniczeń wynikających z ustawy o ochronie przyrody, podpierając się także licznymi wnioskami mieszkańców Łomży. Tymczasem, jak dziś poinformował nas Lech Magrel, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku, zgoda na płoszenie będzie, ale nie przez cały rok, lecz dopiero od połowy czerwca. Jak tłumaczy Magrel, po wczorajszych oględzinach, we wskazanych przez Łomżę miejscach, faktycznie stwierdzono kolonie gawronów. Niemniej, jak podkreśla, ptaki te będzie można stąd płoszyć dopiero po 15 czerwca, bo wówczas zakończy się ich okres lęgowy, który już trwa.

Jak mówi Magrel, Łomża jest drugim miastem w województwie, które zwróciło się do niego z wnioskiem o zgodę na płoszenie gawronów. W ubiegłym roku taką zgodę otrzymał Augustów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę