Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Nieumyślnie naruszył dyscyplinę finansów publicznych

Były zastępca prezydenta Łomży Marcin S. naruszył dyscyplinę finansów publicznych – tak prawomocnie orzekła Regionalna Komisja Orzekająca w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku. Sprawa ma związek z wyłonieniem wykonawcy budowy ścianki wspinaczkowej na terenie dawnej strzelnicy. Już w wcześniej Prezes Urzędu Zamówień Publicznych uznał, że wybór wykonawcy nastąpił z rażącym naruszeniem prawa. RKO uznając winę byłego zastępcy prezydenta Łomży odstąpiła od wymierzania mu kary obciążają go jedynie kosztami postępowania.

Sprawę do RKO skierował zastępca Rzecznika dyscypliny finansów publicznych. We wniosku powoływał się na wyniki kontroli przeprowadzonej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych postępowania z kwietnia 2009 roku o udzielenia zamówienia publicznego na zadanie pn.: Wykonanie, dostawa i montaż ścianki wspinaczkowych na zadaniu „Budowa zespołu terenowych obiektów sportowo-rekreacyjnych na Oś. Konstytucji 3 Maja w Łomży”.  Najważniejsze zastrzeżenia jakie wynikały z tej kontroli dotyczyły wyboru zwycięzcy przetargu. Opisywaliśmy to w sierpniu ubiegłego roku. (zobacz:) Prezes UZP uznał, że firma która go wygrała powinna zostać wykluczona, bo złożona przez nią oferta, nawet po uzupełnieniu, nie spełniała wymogów formalnych stawianych wykonawcom przez Urząd Miejski jeśli chodzi o doświadczenie przy realizacji tego typu budowli.
RKO badając sprawę i wysłuchując wyjaśnień obwinionego Marcina S. ocenił, że „w sposób nieumyślny  dopuścił się naruszenia dyscypliny finansów publicznych (…) poprzez dopuszczenie do postępowania (tym samym nie wykluczenie z postępowania) wykonawcy, który przedłożył referencje o treści nie w pełni zgodnej z SIWZ oraz wcześniej złożoną ofertą (wykazem wykonywanych zamówień).”
Oceniając to w aspekcie wymiaru kary, Komisja uznała jednak, iż na korzyść byłego zastępcy prezydenta Łomży przemawiają „zaistniałe w przedmiotowej sprawie wątpliwości co do interpretacji treści przedłożonych przez wykonawcę referencji oraz samej instytucji wykluczenia z postępowania” dlatego odstąpiła od wymierzenia kary.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę