Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Zabiorą nam posła... przez dwie setne

Zamiast 15. jak dziś województwo podlaskie będzie miało tylko 14. posłów w Sejmie RP. Właśnie został opublikowany Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy - Kodeks wyborczy. Zakłada on zmniejszenie liczy wybieranych posłów w czterech okręgach wyborczych w tym także w okręgu nr 24 obejmującym województwo podlaskie.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy konieczność tych zmiany wynika ze zmiany liczby mieszkańców w niektórych okręgach wyborczych. Wniosek w tym zakresie przedłożony został Sejmowi przez Państwową Komisję Wyborczą. Ustalono, że liczba mieszkańców kraju na dzień 31 grudnia 2010 r. wynosi 37 781 289. Norma przedstawicielska w wyborach do Sejmu wynosi 82 133. W województwie podlaskim mieszka 1 mln. 190 tys 510 osób, a zatem z przeliczenia liczby
mieszkańców okręgu do normy wychodzi 14,4949 – co w zaokrągleniu daje nam 14, a nie 15 posłów.

Po jednym pośle stracić mają także Opole, Gliwice i Szczecin, a zyskają Kraków, Nowy Sącz, Warszawa – miasto (okręg nr 19) i Warszawa – część województwa mazowieckiego (nr 20).


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę