Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

MPWiK: woda jest naszym skarbem

Główne zdjęcie
fot. www.mpwik.4lomza.pl

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku hasłem święta jest woda dla miasta, bo większość ludzi na świecie żyje już w miastach. Celem święta jest skupienie międzynarodowej uwagi na skutkach szybkiego wzrostu liczby ludności miejskiej i industrializacji oraz zagrożeń dla miejskich systemach wodnych związanych ze zmianami klimatycznymi, konfliktami i klęskami żywiołowymi. I choć w Łomży wody na razie mamy pod dostatkiem, to miejski MPWiK, w specjalnej informacji przesłanej do mediów w związku ze Światowym Dniem Wody deklaruje: „dokładamy wszelkich starań by następne pokolenia mogły się długo cieszyć z darów natury.”

Łomżyńskie MPWiK Sp. z o.o. zajmuje szczególną pozycję w systemie środowiska naturalnego. Z racji wykonywania swoich statutowych obowiązków w stosunku do społeczności miasta i okolic korzysta z rezerwuaru wody podziemnej, uszczuplając tym samym jej zasoby. Mając na uwadze, że gospodarujemy tak ważnym dla naszego życia elementem środowiska naturalnego, pamiętamy nie tylko o chwili obecnej. Oznacza to zapewnienie mieszkańcom dostawy wody o najlepszej jakości przy jednoczesnym zachowaniu równowagi w ekosystemie. Prowadząc racjonalną gospodarkę wodą wykorzystujemy bardzo nowoczesne technologie w dziedzinie jej ujmowania, uzdatniania i przesyłu, które pozwalają kontrolować i zmniejszać do minimum straty. Dokładamy wszelkich starań by następne pokolenia mogły się długo cieszyć z darów natury.
Korzystanie z ujęć wody wiąże się nierozerwalnie z powstaniem znacznych ilości zanieczyszczeń w postaci ścieków, które musimy do środowiska zwrócić. Rocznie odprowadzamy ich do rzeki Narew ponad 4 mln m3. Tu również pomaga nam wysoko zaawansowana technika. Wymogi prawne nakładają na firmę konieczność zapewnienia bardzo wysokich redukcji w stosunku do zanieczyszczeń organicznych, związków biogennych i innych.
Położenie Łomży nad rzeką Narew, w obszarze Zielonych Płuc Polski, w okolicach Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego i bliskim sąsiedztwie kilku parków narodowych, obliguje nas dodatkowo do szczególnej dbałości o wkomponowanie obiektów gospodarki wodno-ściekowej w obraz otoczenia. Okolice miasta to jedno z niewielu w kraju miejsc, gdzie w tak niewielkiej bliskości od aglomeracji miejskiej przetrwała nieskażona działalnością człowieka przyroda. Głównym walorem tych terenów jest zachowane w naturalnym biegu koryto rzeki. Jej tereny przybrzeżne są miejscem siedliskowym wielu gatunków ptaków, ssaków. W swojej działalności nie możemy o tym zapominać, co mamy nadzieję do tej pory nam się udaje.

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia).


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę