Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Łomżę i Ełk połączy... linia wysokiego napięcia

Główne zdjęcie
Orientacyjna lokalizacja połączenia Polska – Litwa

Do połowy 2015 roku ma zostać wybudowana linia wysokiego napięcia „400 kV Ełk – Łomża”. Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator ogłosiły przetarg na jej budowę. Linia ma być fragmentem połączenie energetycznego Polski z Litwą. To właśnie w okolicach Łomży, ma powstać ogromna stacja elektroenergetyczna w której miałoby następować „wprowadzenie do krajowego systemu elektroenergetycznego znacznej ilości energii pochodzącej z nowej elektrowni jądrowej planowanej do wybudowania na Litwie”.


Zgodnie z planami energetyczne połączenie Polska - Litwa ma powstać do 2020 roku. Jak podaje PSE Operator ta inwestycja jest priorytetem.

Ogłoszony właśnie przetarg dotyczy zaprojektowania i zbudowania dwutorowej, napowietrznej linii 400 kV Ełk – Łomża. Przedmiot zamówienia obejmuje między innymi wykonanie projektów budowlanego i wykonawczego, uzyskanie wszelkich pozwoleń i decyzji wymaganych dla budowy linii, w tym decyzji środowiskowej oraz ostatecznego pozwolenia na budowę, a także zyskanie prawa do nieruchomości i służebności przesyłu, dostawę wszystkich materiałów potrzebnych do budowy linii i wybudowanie jej. Firma która wygra przetarg miałaby wypłacić wszelkie wynagrodzenia i odszkodowania związane m.in. z pozyskaniem nieruchomości i służebności, oraz związanych z budową. Zgodnie z ogłoszeniem przetargowym prace miałby zacząć się 31 sierpnia tego roku, a skończyć 30 czerwca 2015 roku.

Przypomnijmy stacja elektroenergetyczna 400/110 kV Łomża ma powstać w ramach planowanej przez PSE Operator budowy napowietrznej linii elektroenergetycznej 400kV relacji Narew-Ostrołęka.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę