Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 maja 2024 napisz DONOS@

„Czerwiec 1976” w Łomży i regionie

- To pierwsza książka, która tak dokładnie opisuje wydarzenia i reakcje mieszkańców i władzy w regionie na wydarzenia w Polsce w czerwcu 1976 roku – mówi dr Krzysztof Sychowicz. To właśnie wtedy władze komunistyczne Polski wprowadziła drakońskie – sięgające 70% - podwyżki cen żywności, co wywołało falę strajków i protestów, z których największe były w Radomiu, Ursusie (dziś dzielnica warszawy, ale wówczas oddzielne miasto) i Płocku. Echa protestów docierały także do północno-wschodniej Polski, a lokalne władze partyjne bały się że wystąpią one i tu.

Autorami książki pt. „Wydarzenia roku 1976 w Polsce północno – wschodniej” są historycy Jarosław Schabieński i Krzysztof Sychowicz. Dotyczy ona wydarzeń na terenie województw - białostockiego, łomżyńskiego i suwalskiego. W oparciu o materiały źródłowe, w tym archiwa PZPR i MO, a także rozmowy ze świadkami ówczesnych wydarzeń, historycy relacjonują szczegółowy przebieg tych wydarzeń w regionie oraz opisują nastroje społeczne - zarówno ludności jak i aparatu władzy. 
- U nas władze organizowały masówki wyrażające zrozumienie i popierające decyzję rządu, ale wśród mieszkańców – to widać w zebranym materiale – decyzja ta nie została radośnie przyjęta. W województwie łomżyńskim strajków nie było, ale w Białymstoku już były – mówi Sychowicz.
Warto dodać, że  konsekwencji społecznej presji rząd wycofał się z podwyżek. Był to cios dla władzy komunistycznej, która po raz pierwszy tak wyraźnie ugięła się pod naciskiem społeczeństwa.

Książka zawiera także bogaty zasób aneksów wśród których są m.in. imienne listy członków Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łomży, oraz „kontaktów funkcjonariuszy MO w zakładach pracy”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę