Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Niepłenosprawny walczy z niesprawiedliwością...

Krzysztof Wojsław niepełnosprawny mieszkaniec Kolna zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej, której zapisy mają umożliwić osobom niepełnosprawny dorobienie. Dziś osoby te mogą zarobić nie więcej niż 30% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 670 zł netto, bo gdy zarobią więcej stracą rentę, która wynosi 525 zł netto. Mieszkaniec Kolna zbiera podpisy wśród bliskich i znajomych, w pracy, przed kościołem... W ciągu miesiąca zebrał już około 1000 podpisów, ale potrzeba jeszcze więcej.

Akcja ma wymiar ogólnopolski. Przepis art. 10  ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej dotyczy około ćwierć miliona Polaków. Te osoby posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wydane przez komisje lekarskie przed osiągnięciem wieku aktywności zawodowej, a art. 10 ustawy jest – jak mówią organizatorzy akcji - „pułapką rentową”. 
„Największym problemem nie jest utrata renty socjalnej za dany miesiąc, lecz żmudna droga odwieszania świadczenia na komisjach ZUS w przypadku utraty pracy. W trakcie jej trwania ludzie pozostają bez środków finansowych na artykuły pierwszej potrzeby” - podają organizatorzy akcji, którzy zbierają podpisy pod projektem ustawy, który ten jeden artykuł ma wykreślić. W ich ocenie t właśnie przez ten przepis, i strach przed utratą renty, większość rencistów socjalnych pozostaje poza rynkiem pracy.
Projekt ustawy może poprzeć każdy pełnoletni Polak. Krzysztof Wojsław apeluje o te podpisy i zachęcą, nie tylko niepełnosprawnych, do włączenia się w akcję. Więcej informacji o niej, a także karty poparcia można znaleźć na stronie www.stop-pulapcerentowej.pl.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę