Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Sejmik o budżecie, doradcach i pensji marszałka...

Dochody w wysokości niemal 427 mln zł, i o niemal 120 mln zł wyższe wydatki – tak prezentuje się tegoroczny budżety samorządu województwa podlaskiego. Podczas dzisiejszej sesji uchwalili go radni sejmiku. Dziś też uchwalono pensję marszałka Jarosława Dworzańskiego. Będzie zarabiał tyle ile maksymalnie może zarabiać...

Zgodnie z przedstawiona przez zarząd województwa propozycję budżetu gro środków - 285 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje, przy czym aż 150 milionów ma pochodzić z funduszy unijnych. Największą inwestycja pozostaje Opera Podlaska, na którą zapisano 46 mln zł. Jak przekonywał radnych marszałek Jarosław Dworzański, jest jeszcze szansa, że dodatkowe pieniądze na Opere wyłoży Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które współfinansuje wartą w sumie 220 mln zł inwestycję.
Mniej więcej ¼ pieniędzy zaplanowanych na inwestycje trafi do szpitali. Samorząd województwa poręczy im też w tym roku kredyty w wysokości 20 milionów.
Deficyt budżetowy samorządu województwa podlaskiego w wysokości 119 637 499 zł pokryty ma być z kredytu w wysokości 50 242 505 zł oraz nadwyżki budżetowej i wolnych środków z lat poprzednich.

Cenny gabinet

W trakcie debaty nad  budżetem województwa po raz kolejny powróciła kwestia tzw. „gabinetu politycznego” marszałka. Wśród przedstawionych przez zarząd autopoprawek do budżetu była jedna dotycząca zabezpieczenia kwoty 100 tys zł na bieżącą działalność gabinetu.
Przy okazji ujawniono zarobki czterech doradców marszałka. Średnia ich miesięczna pensja wynosi nieco ponad 5 tys zł brutto.

Pensja marszałka
Podczas dzisiejszej sesji radni sejmiku uchwalili także wynagrodzenie jakie za prace będzie otrzymywał marszałek Dworzański (wybrany na marszałka podczas poprzedniej sesji sejmiku). Będzie to 12 365 zł brutto – czyli jak wyjaśniał przewodniczący sejmiku Bogdan Dyjuk - maksymalną kwotę wynikająca z tzw. „ustawy kominowej”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę