Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wojewoda Żywno: Zięć w ratuszu legalnie, ale...

Główne zdjęcie
Wojewoda Maciej Żywno

Prawnicy z Wydziału Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przeanalizowali wyjaśnienia Prezydenta Miasta Łomża Mieczysława Czerniawskiego dotyczące zatrudnienia zięcia w charakterze doradcy. Dziś Wojewoda Podlaski Maciej Żywno skierował do Prezydenta Miasta Łomża pismo, w którym poinformował, że aczkolwiek z formalnego punktu widzenia zatrudnienie to nie narusza przepisów prawa (nie zachodzi bezpośrednia podległość służbowa), to jednak - mając na uwadze standardy życia publicznego - Prezydent powinien ponownie rozważyć przyjęte rozwiązanie.

Oto treść pisma jakie Wojewoda Podlaski Maciej Żywno wysłał do Prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego.
W nawiązaniu do wyjaśnień złożonych pismem OR.0114/2/2011 z dnia 18 stycznia 2011 roku w sprawie zatrudnienia jako doradcy zięcia Pana Prezydenta, pragnę przedstawić moje stanowisko w powyższej sprawie.
Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458) w urzędzie gminy nie mogą być zatrudnieni małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.
Z przedłożonego przez Pana zakresu obowiązków powierzonych Panu Maciejowi Wałkuskiemu wynika, że realizując je podlega I Zastępcy Prezydenta Miasta Łomża. Z formalnego punktu widzenia rozwiązanie to nie narusza przepisów prawa.  Trzeba jednak mieć na uwadze, że wszelkie działania osób publicznych, w tym organów samorządu terytorialnego, są poddawane powszechnej ocenie, wyznaczając standardy  życia publicznego. Każde działanie, które w opinii społecznej odbierane jest w sposób niejednoznaczny, chociażby nie naruszało prawa, te standardy obniża i powoduje utratę zaufania do organów Państwa. Przedstawiając powyższe, wyrażam nadzieję, że Pan Prezydent ponownie rozważy przyjęte rozwiązanie dotyczące zatrudnienia doradcy, również w przedstawionym przeze mnie kontekście.

Przypomnijmy już wcześniej wojewoda zatrudnienie zięcia jako doradcy prezydenta Łomży nazwał działaniem nieetycznym.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę