Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 czerwca 2024 napisz DONOS@

Łomża w planach...

Główne zdjęcie
Via Baltica

Linia wysokiego napięcia Ełk – Łomża do 2015 roku, Via Baltica do 2020 roku - takie graniczne daty dwóch strategicznych inwestycji planowanych w okolicach Łomży pojawiają się w projekcie dokumentu pn. Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030). Właśnie rozpoczęły się nad nim konsultacje społeczne i międzyresortowe.

Planowana linia energetyczna
Planowana linia energetyczna

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 stanie się najważniejszym długookresowym, krajowym dokumentem strategicznym, dotyczącym zagospodarowania przestrzennego.  W projekcie przedstawiono wizję zagospodarowania przestrzennego kraju oraz sformułowano następujący cel strategiczny: „Efektywne wykorzystanie przestrzeni kraju i jej terytorialnie zróżnicowanych potencjałów rozwojowych dla osiągania ogólnych celów rozwojowych – konkurencyjności, zatrudnienia, sprawności funkcjonowania państwa oraz spójności w wymiarze społecznym, gospodarczym i terytorialnym w horyzoncie długookresowym”.
W przygotowaniu projektu Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 wzięli udział przedstawiciele resortów, regionalnych jednostek planowania przestrzennego oraz departamentów rozwoju regionalnego w Urzędach Marszałkowskich, a także eksperci naukowi.
Łomża w dokumencie pojawia się właściwie w dwóch miejscach: gdy mowa jest o „poprawie dostępności polskich miast i regionów w przestrzeni europejskiej” i „poprawie bezpieczeństwa zasilania dużych miast oraz Polski Północnej. W tym pierwszym przypadku chodzi o Via Baltica, czyli drogę ekspresową, która ma połączyć  Warszawę z Litwą biegnąc przez Ostrów Mazowiecką, Łomżę, Ełk i Suwałki. Zgodnie z dokumentem inwestycja ta ma zostać zrealizowana do 2020 roku.  W przypadku projektu energetycznego chodzi o budowę nowej linii wysokiego napięcia pomiędzy Łomża a Ełkiem i dalej na Litwę, wraz ze stacją 400 kV Łomża, dzięki czemu następować ma wprowadzenie do krajowego systemu elektroenergetycznego znacznej ilości energii pochodzącej z nowej elektrowni jądrowej planowanej do wybudowania na Litwie. Realizacja tej „energostrady” miałaby zakończyć się do 2015 roku.   

Z dokumentem można zapoznać się na stronie internetowej MRR, a ewentualne uwagi do dokumentu można przesyłać na adres: konsultacje_kpzk@mrr.gov.pl. .


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę