Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat

Główne zdjęcie
Grupa Ratownicza Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom NADZIEJA

W Łomży od dwóch lat działa społecznie w Łomży Grupa Ratownicza Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom NADZIEJA. Wolontariuszy Grupy można spotkać na wielu imprezach sportowych, miejskich i kościelnych. - Rok 2010 Grupa Ratownicza zamyka pracowitym bilansem: udało się przeprowadzić czynem społecznym ponad 80 rozmaitych działań wynikających ze statutu Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Nadzieja w Łomży, którego Grupa jest częścią – mówi ks dr Radosław Kubeł, opiekun i kierownik Grupy.

ks. dr Radosław Kubeł
ks. dr Radosław Kubeł

Głównym zadaniem społecznych ratowników jest udzielanie pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia do czasu przybycia pogotowia ratunkowego oraz edukacja, szczególnie dzieci i młodzieży, w tym zakresie. W 2010 roku zdecydowana większość działań związana była z zabezpieczeniem pierwszej pomocy na imprezach sportowych organizowanych w Łomży oraz poza nią. Aż 49 razy zespoły ratowników wyjeżdżały na mecze, zawody i turnieje organizowane w Łomży i poza nią (Ostrołęka, Augustów, Sejny, Kolno, Grajewo). Grupa na stałe współpracuje z Łomżyńskim Klubem Sportowym, Klubem Sportowym Perspektywa oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Ratownicy byli obecni na najważniejszych wydarzeniach łomżyńskiej piłki nożnej: meczu międzynarodowym Polska - Białoruś (01.04.2010) oraz towarzyskiego spotkania ŁKS z zespołem Legii Warszawa (10.11.2010). Przy tych okazjach podjęto ponad 200 interwencji w stosunku do osób potrzebujących pomocy, zarówno kibiców, jak i sportowców. Wykonano także kilkanaście transportów z poszkodowanymi do szpitalnych oddziałów ratunkowych odciążając w ten sposób pracę pogotowia ratunkowego.

Innym polem pracy były festyny i wydarzenia plenerowe organizowane w różnych miejscowościach: w Łomży m.in. festyn parafii Krzyża Świętego, „Gościniec Łomżyński”,  „Zjeżdżanie na byle czym”; w Augustowie festyn ośrodka „Cordis” oraz impreza „Pływanie na byle czym”; w Piątnicy Dożynki Diecezjalno – Wojewódzkie. Wielokrotnie Grupa Ratownicza brała udział w mniejszych imprezach na terenie podłomżyńskich parafii i miejscowości. To wszystko wiązało się jednak z konkretną służbą na rzecz drugiego człowieka: kilka razy udzielano pierwszej  pomocy, również w przypadkach ostrych.

Kilkakrotnie ratownicy zabezpieczali imprezy kościelne: „Marsz Życia”, drogi krzyżowe, procesje Bożego Ciała, pielgrzymki piesze. Wspierano również harcerzy w organizowanych przez nich zlotach, rajdach pieszych i rowerowych. Niejednokrotnie także ratownicy Grupy udzielali pierwszej pomocy ratując zdrowie i życie poszkodowanych i chorych, gdy jadące do innych działań zespoły i pojazdy ratownicze Grupy natrafiały przypadkowo na nieszczęśliwe zdarzenia.

Obok działalności ratunkowej, Grupa prowadzi również działania edukacyjne. Dwoje jej członków posiada uprawnienia do nauczania zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Organizowano szkolenia i pokazy pierwszej pomocy w łomżyńskich placówkach oświatowych i wychowawczych: między innymi w Publicznym Przedszkolu nr 9, Szkole Podstawowej nr 10, Publicznym Gimnazjum nr 2 i Publicznym Gimnazjum nr 8, Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych nr 6. Prowadzono kursy pierwszej pomocy dla zainteresowanych osób z zewnątrz Grupy a równolegle trwała nieustanna praca nad podnoszeniem poziomu wiedzy i umiejętności wśród samych ratowników.

Grupa Ratownicza współpracuje z łomżyńską policją na rzecz profilaktyki i edukacji z zakresu zachowań prozdrowotnych, szczególnie wśród młodzieży. Ukoronowaniem działalności edukacyjnej była natomiast konferencja naukowa zorganizowana w listopadzie przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom Nadzieja, poświęcona szkodliwemu wpływowi substancji psychoaktywnych, a w szczególności tak zwanych dopalaczy. Wzięło w niej udział prawie sto osób: dyrektorów, pedagogów i nauczycieli łomżyńskich placówek szkolnych i wychowawczych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę