Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Już strzelają...

Coraz częściej na osiedlach Łomży słychać wystrzały petard i fajerwerków. Dziś jednak jest to jeszcze bezprawne. Obowiązuje wydany przez wojewodę podlaskiego zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Zakaz ten dotyczy miejsc publicznych i nie obowiązuje jedynie w dniach: 31 grudnia i 1 (oraz 13 i 14) stycznia. Gorsze jest jednak to, że nieostrożne, nierozważne obchodzenie się z fajerwerkami może być przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków. Łomżyńska policja już teraz apeluje do rodziców, dzieci i młodzieży o zachowanie szczególnej ostrożności i bezpieczeństwa podczas zabawy z fajerwerkami.

- Nieumiejętne posługiwanie się tymi materiałami, które ze swej natury są niebezpieczne, powoduje wzrost liczby nieszczęśliwych wypadków, szczególnie z udziałem dzieci i młodzieży – podkreślają policjanci. - Zdarzenia lat ubiegłych wskazują, iż najczęstszą przyczyną wypadków z fajerwerkami są:  niewłaściwe obchodzenie się z gotowymi fajerwerkami, detonowanie środków pirotechnicznych (przerabianie, łączenie lub samodzielne wytwarzanie fajerwerków) oraz używanie środków niewiadomego pochodzenia. Policja apeluje do rodziców, dzieci i młodzieży o zachowanie szczególnej ostrożności i radzi by fajerwerki kupować wyłącznie w sprawdzonych punktach sprzedaży, a o handlowcach sprzedających fajerwerki dzieciom natychmiast informować policję, gdyż to najczęściej najmłodsi ulegają wypadkom.
Policjanci przypominają, że materiały pirotechniczne dopuszczone do obrotu w naszym kraju posiadają: atest, instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak literowy NWP (używanie nie wymaga pozwolenia) oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Ponadto opakowanie powinno zawierać datę ważności produktu.
Policjanci radzą też aby do amatorskich pokazów używać fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, gdyż klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę