Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Krótkofalowcy z Łomży

Łomżyńskie Stowarzyszenie Krótkofalowców uruchomiło w Łomży stację przemiennikową o znaku SR4LO - na cześć byłego klubu CB Radiowego Lima Oscar. Przemiennik łomżyński (przekaźnik) umieszczony jest na maszcie o wys. około 80m przy Szosie Zambrowskiej, który świetnie poprawia pracę wszystkich stacji amatorskich w Łomży jak i w okolicach woj. podlaskiego i nie tylko. Urządzenie pracuje w paśmie 70cm na częstotliwości 439.100MHz z shiftem 7.6 Mhz - Jest to za razem promowanie miasta Łomży jak również pogłębianie hobby związanego z krótkofalarstwem – mówią członkowie ŁSK.

Pomysłodawcami uruchomienia przekaźnika byli Marek Tyborowski SQ4MST oraz Norbert Chojnowski (SQ4NJQ). Przemiennik wyposażony jest w antenę dookólną Diamond X300, dwa radiotelefony Motorola Mc2100 o mocy 10W, Duplexer, oraz urządzenie GPS/APRS, którego inicjatorem jest Henryk Porwisiak (SP4CMW).
- APRS jest krótkofalarskim systemem pozwalającym na aktualne przekazywanie pozycji stacji ruchomych za pomocą krótkich raportów packetowych skierowanych do wszystkich pozostałych stacji. Raporty pozycji wysyłane są również przez stacje stałe. One, w zależności od potrzeby, wysyłają oprócz pozycji, również wiele innych informacji, jak na przykład raporty warunków pogodowych, czy raporty danych telemetrycznych. Dzięki temu każda ze stacji na własnym monitorze może obserwować bieżący rozwój wydarzeń – wyjaśniają łomżyńscy krótkofalowcy.
Charakterystycznym elementem systemu jest powiązanie stacji ruchomych z urządzeniami GPS zapewniającymi precyzję raportów.
Funkcja przemiennika spełnia również funkcję ratowniczą. Stacja SR4LO zgonie z prawem krótkofalarskim ma za zadanie informowania w przypadkach klęsk żywiołowych oraz innych zagrożeniach w danym powiecie. Działalność krótkofalarska opiera się również na współpracy z Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Łomżyńskie Stowarzyszenie Krótkofalowców, które tworzy ok. 30 osób,  mieści się w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Prezesem jest Piotr Andrzejczyk SP4 XYI. Co roku Stowarzyszenie organizuje Zawody Ziemi Łomżyńskiej w których pracuje kilka stacji słyszanych na terenie całego kraju. Krótkofalowcy wymieniają się raportami jakości korespondencji oraz kartami QSL na potwierdzenie łączności.

materiał nadesłany

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę