Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 maja 2021 napisz DONOS@

Atlant

Nazwa ma pochodzić od tytana Atlasa, który wg mitologii greckiej na swych barkach podtrzymywał sklepienie niebieskie. W architekturze starożytnej w miejsce kolumn stawiano posągi kobiet - kariatyd lub muskularnych mężczyzn - atlantów. Ten motyw dekoracyjny przeszedł do sztuki europejskiej i był popularny w wielu okresach. W XIX wieku atlanci podtrzymywali belki stropowe, okapy lub balkony w mieszczańskich kamienicach, ozdabiali także lampy naftowe w secesyjnych wnętrzach. Jaka to była rzadkość trudno osądzić bez dokładnych badań historycznych, ale w dostępnych źródłach nie pojawiają się za często. Mosiężna figura atlanta w podstawie lampy gabinetowej ze zbiorów Muzeum w Łomży jest przykładem wysokiej klasy rzemiosła artystycznego. Lampa ma wymiary 72 x 25 cm i mosiężny palnik z Francji.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę