Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

W Łomży powstaje lądowisko

Lądowisko dla motolotni i lekkich samolotów powstaje w Łomży. To pomysł Towarzystwa Lotniczego Cumulus, ale inwestycję wykona samorząd miasta. Łąki przy Grobli Jednaczewskiej, większość to nieużytki. Część z nich już wykoszono pod przyszłe lądowisko. Powstał pas długości prawie tysiąca siedmiuset metrów, szerokości pięćdziesięciu metrów.

Zdaniem Towarzystwa Lotniczego Cumulus - idealne miejsce do startu i lądowania niewielkich, lekkich samolotów. - Nawet jako towarzystwo dokonaliśmy takich badań geologicznych, odwiertowych, żeby stwierdzić, czy ten teren się nadaje i okazało się, że tak, choć pozornie są tu rowy i woda – mówi Władysław Tocki, prezes Towarzystwa Lotniczego Cumulus w Łomży.

Potrzeba już niewiele - uprzątnąć i wyrównać teren, ustawić oznakowanie. Powstanie tu jeszcze hangar i parkingi. Ale i bez tego już wkrótce będą mogły tu lądować małe samoloty. Są już odpowiednie pozwolenia. - Mogą tutaj nawet, w zależności od twardości podłoża, lądować samoloty przewożące do 19 osób, czyli też mogą jednocześnie niezbyt duże, kilkutonowe samoloty towarowe – poinformował Władysław Tocki.

Lądowisko kosztuje niewiele - najwyżej kilkadziesiąt tysięcy złotych. A dla Łomży to ważna sprawa. Już kilkakrotnie zdarzyło się, że przedsiębiorcy, chcąc szybko dotrzeć do Łomży, mieli duży problem. - Inwestorzy, którzy przyjeżdżają do miasta, bo w tej chwili inwestorzy posiadają duże kapitały, są bardzo zainteresowani. Dla nich skrócenie czasu przejazdu, przelotu z Warszawy do miejsca, gdzie chcą inwestować, jest bardzo istotne – powiedział Marcin Sroczyński, zastępca prezydenta Łomży.

Ale z lądowiska skorzysta także towarzystwo Cumulus, które od kilku lat organizuje w Łomży zawody paralotniarskie różnej rangi, w tym Mistrzostwa Europy.

źródło: Obiektyw TVP Białystok

cz
so, 16 października 2010 14:42
Data ostatniej edycji: so, 16 października 2010 16:12:41

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę