Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lipca 2024 napisz DONOS@

Jak rodzynki...

Główne zdjęcie
Kafel miskowy - fragm. 5 x 10 cm - pierwszy taki egzemplarz w zbiorach Muzeum w Łomży.

Zakończyły się prace ziemne wokół remontowanej siedziby Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, a wraz z nimi nadzór archeologiczny, który prowadziła starszy kustosz Jolanta Deptuła. Z ziemi wokół Muzeum wykopano tysiące cennych dla historyków skorup, ułamków garnków, a nawet trzy monety, w tym szeląg pruski z 1657 r. Niektóre odkrycia zdumiewały historyków, a dziś wzbogacają i uściślą wiedzę o naszym grodzie nad Narwią.

Dolna część doniczki, Włocławek koniec XIX w.
Dolna część doniczki, Włocławek koniec XIX w.
Fragment majoliki
Fragment majoliki
Fragment kafla - relief z motywem adoracji drzewka życia
Fragment kafla - relief z motywem adoracji drzewka życia

Najciekawsze  znaleziska znajdowały się w narożnikach budynku - od strony dziedzińca. Głównie były to XIX-wieczne szkło i ceramika, w tym naczynia aptekarskie, różne flakony, buteleczki, nawet pozostałości zielonej butli z wytłoczonym napisem „Aptekarze warszawscy”. Jak podają historycy znaleziska te można łączyć z mieszkającym w kamienicy dr C. Markiewiczem. W tym miejscu wykopano też fragmenty cennej zastawy stołowej firm „Villeroy i Boch”, Kuzniecow, Mołczanow lub zakładów w Jedlni, Wałbrzychu, Włocławku.
W kolejnym narożniku, przy ul. Dwornej znaleziono zagęszczenie śladów codziennego życia mieszkańców, w warstwie kulturowej od XVI do XIX w.
Pracownicy Muzeum podkreślają życzliwość robotników - najczęściej pierwszych w miejscu znaleziska „nawet jeśli sceptyczną to jednak pomoc, bo w końcu oblepiona błotem skorupa nie wygląda efektownie i trzeba wprawnego oka, aby określić np. które ułamki szkieł są najstarsze i warte zachowania. Dopiero archeolog podnosi wartość historyczną niepozornych przedmiotów, np. do absolutnie wyjątkowych zaliczyć trzeba intrygujące narzędzie, nie mające analogii w znanych źródłach, o kształcie nożyka sierpikowatego, z intencyjnie obrabianą krawędzią, które mogło służyć do wyprawiania skór - a wg opinii dodatkowego specjalisty, archeozoologa mgr Urszuli Iwaszczuk: wykonane z kła dzika. Szczególnie cenne było znalezienie kafla miskowego - wyjątkowo płytki, jedyny taki egzemplarz w zbiorach muzealnych oraz fragment bogato zdobionego kafla płytowego (podobne stwierdzono w Gdańsku i Fromborku - istniały od XVI w.) z zielonkawym reliefem przedstawiającym adorację drzewka życia. Ciekawe są fragmenty trzewika i półprodukty wskazujące na warsztat szewca w warstwie kulturowej XVI-XVII w. Potwierdzono obecność w dawnej Łomży kosztownych wyrobów z majoliki: bogato zdobiony fragment jest zapewne korpusem lampy naftowej. Znaleziono 3 monety, w tym szeląg pruski z 1657 r. Ważne jest potwierdzenie czym kryto dachy w tej części miasta: oprócz karpiówek znaleziono fragmenty dachówek gąsiorkowych-mnichów i mniszek oraz gąsiorów. Najliczniejsza grupę znalezisk stanowi ceramika: pozyskano ponad 4 i pół tysiąca ułamków, czasem zdobionych naczyń, mis, garnków, trójnożnych tygielków, dzbanków, pucharków niestety w stanie nie pozwalającym na pełną rekonstrukcję. Naczynia polewane stanowią niewielki procent. Wśród wyrobów glinianych zwracają uwagę fragmenty niskich lichtarzyków i forma do pieczenia ciasta.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę