Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Łomża 2011...

Będą wyższe podatki lokalne, najprawdopodobniej w górę pójdą też ceny wody, śmieci i biletów komunikacji miejskiej... Radni Łomży przyjęli wczoraj przedstawione przez prezydenta Jerzego Brzezińskiego Założenia Polityki Społeczno-Gospodarczej Łomży na 2011 rok, czyli dokument dotyczący przyszłorocznego budżetu miasta. Z dokumentu wyłania się także informacja o coraz słabszej kondycji finansowej miasta. Tegoroczne dochody mają być „co najmniej o kilka procent niższe od zaplanowanych, a także od zrealizowanych w 2009 roku”, a dług na koniec roku sięgnie 60 mln zł.

Mniejsze wpływy do budżetu miasta związane są z niższymi dochodami osiąganymi przez mieszkańców i firmy zarejestrowane w Łomży. Miasto gro „swoich” dochodów czerpie właśnie z udziału w płaconych do państwa podatków PIT i CIT. Za pierwsze półrocze Łomża otrzymała o ponad 1,77 mln zł mniej środków z tego tytułu niż rok wcześniej.

W 2011 roku trend ten raczej się nie odwróci. Jak czytamy w przyjętym wczoraj dokumencie miasto chcą realizować inwestycje wieloletnie będzie ubiegało się o dotacje z budżetu państwa i funduszy unijnych, ale przy ich realizacji „wystąpi konieczność zaciągnięcia kredytów inwestycyjnych lub emisja obligacji komunalnych”.
Dodajmy, że w dokumencie prezydent przyznaje, że dług miasta na koniec 2010 roku zwiększy się do kwoty 59 mln 934 tys zł, wobec niespełna 30 mln na koniec ubiegłego roku. W przyszłym roku miasto ma zaciągnąć ponad 15 mln zł kredytów, a na spłatę rat pożyczek i kredytów w 2011 roku mamy wydać niemal równe 9 mln zł.
Niemniej jak podkreśla prezydent wskaźnik zadłużenia Łomży jest  na poziomie jeszcze bezpiecznym. Na koniec 2010 roku wyniesie ok. 25,5% wobec maksymalnego dopuszczalnego w kraju 60% w stosunku do dochodów samorządu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę