Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Nasze gminy (nie)internetowe

Główne zdjęcie
Nasycenie usługami dostępu do Internetu w poszczególnych gminach: łącza o przepływności >= 2 Mbit/s,na bazie własnej infrastruktury

Radziłów, Szumowo, Trzcianne, Kulesze Kościelne i Nowe Piekuty to gminy w regionie, w których dostęp do internetu ma nie więcej niż 10% lokali mieszkalnych. W pozostałych gminach jest lepiej, ale za zwyczaj tylko trochę... Niestety „szybki internet” o przepływności >= 2 Mbit/s, u nas właściwie nie występuje. Wyjątkiem jest Zambrów, gdzie dostęp do niego jest średni czyli dociera od 30 – 50% domów.

Nasycenie usługami dostępu do Internetu w poszczególnych gminach
Nasycenie usługami dostępu do Internetu w poszczególnych gminach

Urząd Komunikacji Elektronicznej zebrał dane od 1,5 tys. operatorów telekomunikacyjnych, którzy posiadają własną infrastrukturę przewodową, stacjonarną bezprzewodową i świadczą w danej gminie usługi dostępu do internetu i opublikował mapy nasycenia tego typu usługami  w poszczególnych gminach. 
W sumie wychodzi, że w co trzeciej gminie w Polsce dostęp do internetu posiada mniej niż 30% lokali mieszkalnych.  W naszym regionie „penetracja” internetu jest za zwyczaj niska lub średnia (na mapie kolor pomarańczowym i żółty). Niestety w sześciu gminach internetu jest jeszcze mniej.  UKE zaznaczył je kolorem czerwonym, co oznacza, że na ich terenie według danych UKE wskaźnik penetracji jest bardzo niski i wynosi od 0 – 10%.
Tzw. wysoka penetracja, czyli gdzie wskaźnik dostępu do internetu wynosi od 50% do 70% jest niemal wyłącznie w większych miastach regionu: Łomży, Kolnie Zambrowie, Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem.
Gorzej wyglądamy, my i Polska, w przypadku dostępu do szybkiego internetu. Poza Zambrowem, gdzie dostęp do niego ma od 30 – 50% domów, tylko w Łomży, Kolnie i gminie wiejskiej Zambrów poziom penetracji szybkiego internetu wynosi od 10 – 30%, a w pozostałych dociera do mniej 10% lokali mieszkalnych.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę