Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

„Zostawić ślad przyjaźni” - młodzi Niemcy w Łomży

Już po raz 13. młodzież z Zespołu Szkół Drzewnych spotkała się ze swoimi niemieckimi rówieśnikami. W ramach wymiany uczniów z Billberge, młodzi Polacy i Niemcy odwiedzają szkołę za granicą, by wspólnie "Zostawić ślad przyjaźni" - jak brzmi tytuł projektu.

"Projekt wymiany młodzieży rozpoczął się w 1998 roku" - wspomina jego inicjatorka, Jolanta Pietrzykowska - "i w odróżnieniu od innych, jednorazowych, trwa od tamtej pory do dzisiaj". Jego wymiernym efektem są naprzemienne wizyty kilkunastoosobowych grup młodych Niemców w Łomży i łomżyńskich uczniów w Billberge. Każda taka wizyta pozostawia po sobie materialny ślad wspólnej pracy - w tym roku będzie to odnowione tableau absolwentów łomżyńskiej szkoły.

Jak mówi opiekun niemieckiej grupy, Achim Muller, dla jego podopiecznych wymiana jest często pierwszą w życiu okazją do wyjazdu za granicę i przekonania się, jak żyją i pracują ludzie w innych krajach. To także okazja to poznania polskiej kultury i przełamania niektórych niemieckich stereotypów o Polakach.

Za rok to polska grupa wyjedzie za granicę, ale piętnastolecie współpracy znów będzie obchodzone w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę