Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Kwesta na ratowanie zabytków cmentarnych w Łomży.

Dziś w Łomży - piętnasta już kwesta na ratowanie cmentarnych zabytków. Bierze w niej udział rekordowa liczba - prawie stu kwestarzy. Doroczne kwesty pod hasłem "Ratujmy łomżyńskie zabytki cmentarne" są właściwie w tej chwili jedynym źródłem finansowania prac restauracyjnych na najstarszej, bo liczącej sobie już 203 lata, i najpiękniejszej w regionie nekropolii. W tym roku po raz pierwszy pieniędzy na ten cel nie przyznał marszałek województwa podlaskiego, za to wojewódzki konserwator zabytków przeznaczył 23 tys. złotych na gruntowną renowację żeliwnego zespołu nagrobnego Mzura - Starzeńskich.


Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano około 30 tys. złotych - wszystkie te pieniądze przeznaczono na opłacenie prac wykonanych w ubiegłym roku oraz na restaurację żeliwnego nagrobka ks. Krajewskiego w pobliżu kaplicy Śmiarowskich. W sumie w ostatnich latach uratowano przed całkowitym zniszczeniem ponad sto grobowców - są wśród nich już m.in. wszystkie pomniki figuralne. W dzisiejszej kweście pieniądze zbierają m.in. członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK na czele z Wiktorem Grochowskim, który nie opuścił jeszcze ani jednej kwesty, a także prokuratorzy, władze miasta, przedstawiciele świata nauki, parlamentarzyści i dziennikarze. Wyniki zbiórki pieniędzy poznamy wieczorem podczas specjalnego koncertu w teatrze. Z recitalem "Szli tędy ludzie" wystąpi Beata Antoniuk, a akompaniować jej będą Jan Suchodoła i Bogdan Szczepański.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę