Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

Nad Biebrzą teraz głos mają olbrzymy...

Główne zdjęcie
Fot. Peter Ernst (www.mamuciadolina.pl)

Nad Biebrzą rozpoczyna się bukowisko i rykowisko. Gnane instynktem przedłużenia gatunku byki łosi i jeleni wędrują przez bagna i lasy w poszukiwaniu rujnych samic. Już teraz rozbrzmiewają tu charakterystyczne postękiwania łosi i ryki jeleni. W ślad za zwierzętami na bezkrwawe łowy ruszają też przyrodnicy i fotografowie podglądający spektakle godowe tych największych i najpiękniejszych zwierząt znad Biebrzy.

Bukowisko, czyli okres godowy łosi, i rykowisko - okres godowy jeleni, najpierw słychać... Po odgłosach łatwo też poznać czy mamy do czynienia z łosiem czy też z jeleniem. Biebrzański Król – łoś wydaje z siebie stosunkowo ciche postękiwania, a jeleń, który na czas godów ściąga nad Biebrzę z Puszcz: Knyszyńskiej, Augustowskiej, a nawet Piskiej, donośne porykiwania.
Przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego podkreślają, że oprócz generowanych decybeli, bukowisko i rykowisko różnię się przebiegiem. Łoś, jak na statecznego dżentelmena przystało, trzyma się jednej samicy - klępy. Towarzyszy jej kilka, kilkanaście dni. Nie szuka zwady, a gdy dwa byki się spotkają dochodzi tylko do demonstracji siły, bez walki. Inaczej ma się rzecz z jeleniem. Ten fircyk głośno oznajmia swoją dominację w rewirze, puszy się swoją siłą. Zbiera harem wokół siebie i nie stroni od walk z rywalami, chociaż nie mają one zwykle tragicznych skutków.

Nad Biebrzą bukowisko i rykowisko można obserwować o świcie i wieczorem przez cały wrzesień aż do połowy października. Piotr Dombrowski z BPN jako dogodne miejsca do obserwację i nasłuchiwania obu spektakli wskazuje szlak pieszy Barwik-Gugny, wejście na szlak „Grobla Honczarowska”, wieżę widokową na Bagnie Ławki i wieżę widokową na Batalionowej Łące.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę