niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@

Nad Biebrzą teraz głos mają olbrzymy...

Nad Biebrzą rozpoczyna się bukowisko i rykowisko. Gnane instynktem przedłużenia gatunku byki łosi i jeleni wędrują przez bagna i lasy w poszukiwaniu rujnych samic. Już teraz rozbrzmiewają tu charakterystyczne postękiwania łosi i ryki jeleni. W ślad za zwierzętami na bezkrwawe łowy ruszają też przyrodnicy i fotografowie podglądający spektakle godowe tych największych i najpiękniejszych zwierząt znad Biebrzy.

Fot. Peter Ernst (www.mamuciadolina.pl)
Fot. Peter Ernst (www.mamuciadolina.pl)

Bukowisko, czyli okres godowy łosi, i rykowisko - okres godowy jeleni, najpierw słychać... Po odgłosach łatwo też poznać czy mamy do czynienia z łosiem czy też z jeleniem. Biebrzański Król – łoś wydaje z siebie stosunkowo ciche postękiwania, a jeleń, który na czas godów ściąga nad Biebrzę z Puszcz: Knyszyńskiej, Augustowskiej, a nawet Piskiej, donośne porykiwania.
Przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego podkreślają, że oprócz generowanych decybeli, bukowisko i rykowisko różnię się przebiegiem. Łoś, jak na statecznego dżentelmena przystało, trzyma się jednej samicy - klępy. Towarzyszy jej kilka, kilkanaście dni. Nie szuka zwady, a gdy dwa byki się spotkają dochodzi tylko do demonstracji siły, bez walki. Inaczej ma się rzecz z jeleniem. Ten fircyk głośno oznajmia swoją dominację w rewirze, puszy się swoją siłą. Zbiera harem wokół siebie i nie stroni od walk z rywalami, chociaż nie mają one zwykle tragicznych skutków.

Nad Biebrzą bukowisko i rykowisko można obserwować o świcie i wieczorem przez cały wrzesień aż do połowy października. Piotr Dombrowski z BPN jako dogodne miejsca do obserwację i nasłuchiwania obu spektakli wskazuje szlak pieszy Barwik-Gugny, wejście na szlak „Grobla Honczarowska”, wieżę widokową na Bagnie Ławki i wieżę widokową na Batalionowej Łące.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0