Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Bo dobro dziecka jest najważniejsze...

Dwoje noworodków urodzonych w szpitalu w Łomży zostało pozostawiony tu przez matki. - To decyzje bardzo trudne, my wspieramy kobiety w tych trudnych momentach – mówi ordynator oddziału noworodków i wcześniaków z pododdziałem patologii i intensywnej opieki noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Bożena Florczyk. Przyznaje, że są to sporadyczne sytuacje, podyktowane zazwyczaj trudną sytuacją rodzinną i materialną.

Specjaliści tłumaczą, że drastycznej sytuacji w jakiej czasami znajdują się rodzące kobiety pozostawienie dziecka w szpitalu jest rozwiązaniem najlepszym dla noworodka.
- Najważniejsze jest to, że nikt nie krytykuje i nie ocenia kobiety, która pozostawia dziecko na oddziale. Musi ona jedynie podpisać własnym imieniem i nazwiskiem odpowiednie dokumenty, ale, co ważne, ma sześć tygodni na zmianę decyzji – mówi ordynator.
Jeżeli jednak nie zgłosi się po noworodka, rusza procedura adopcyjna. Na dziecko czekają już nowi rodzice, którzy są w stanie stworzyć maluchowi prawdziwy, ciepły dom.
- Kobieta, która pozostawi dziecko na oddziale, może liczyć na całkowitą anonimowość i wsparcie ze strony personelu – zapewnia Bożena Florczyk.
Na szczęście, zdecydowana większość matek nie jest zmuszona do podejmowania takich decyzji i zabiera maluchy do domu. W łomżyńskim szpitalu rodzą kobiety nie tylko w Łomży, przyjeżdżają tu także z okolicznych miejscowości, bo łomżyński szpital od lat ma i chwali się certyfikatem szpitala „przyjaznego dziecku”. 
– Bo właśnie na tym oddziale szczególną opieką otaczamy i matki i noworodki. Mamy też dostęp do specjalistów i doskonały sprzęt diagnostyczny – zapewnia Bożena Florczyk.

Dodajmy, że w tym roku już prawie 900 dzieci przyszło na świat w Łomży. Zdecydowaną większość stanowią chłopcy. 

as

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę