Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kufel

W muzealnym Dziale Sztuki, w zbiorze kufli, jest ciekawy wyrób niemiecki z kamionki, z końca XIX wieku. Egzemplarz wysokości 19 cm, poj. o,5 l. ozdobiono scenką z bawarskim tańcem ludowym, którego nazwę: Schuhplattler umieszczono u podstawy kufla. Całą scenkę rodzajową udało się metodą cyfrową ze ścianki naczynia rozwinąć na fotografii - w załączeniu. Za tancerzem umieszczono drzewo, z którego pnia wyrasta ucho kufla w kształcie poskręcanych gałęzi chmielu. Jeden z biesiadników siedzi za stołem paląc długą fajkę i przygrywając na cymbałkach - wg Glogera „powszechnie używanych niegdyś w całej środkowej Europie”. Nazwa słynnego tańca - z alpejskich regionów Austrii oraz Bawarii - wywodzi się od trzaskania obcasami. Ścigano się kto głośniej uderzy butami, kto wyżej podskoczy, trzaśnie w uda. Taniec znany od XVII  wieku praktykowano szczególnie zimą w górach przy wyrębie drzew, urozmaicając sobie wieczory w chatach dla rozgrzania się i rozrywki. Niektóre kroki taneczne miały naśladować tokujące głuszce… W Niemczech, gdzie szczególna celebracja spożywania złocistego napoju zaowocowała pojawieniem się różnorodnych kufli  o specjalnych nazwach i bogatym zdobieniu, wyposażonych także w przykrywki - ulubioną pamiątką np. kończących służbę wojskową było zamawianie kufli zdobionych herbami regimentów i scenkami z życia… Kolekcjonerzy mają w czym wybierać.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę