Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Spisują wieś

W całym kraju rozpoczyna a się dziś powszechne liczenie gospodarzy i wszystkiego co mają. Powszechny spis rolny będzie trał do 31 października. Jest to pierwszy spis rolny po wstąpieniu Polski do UE. Poprzedni odbył się w 2002 r.

Spis rolny obejmie 1,8 mln gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 ha oraz 1,2 mln gospodarstw poniżej 1 ha Ma na celu dostarczenie różnorodnych informacji nt. gospodarstw rolnych. Dane te będą podstawą do planowania różnych działań w rolnictwie w naszym kraju. Ponadto są potrzebne Komisji Europejskiej do opracowania Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r.
Spis, przy pomocy specjalnych elektronicznych urządzeń przeprowadzać ma w skali kraju ok. 12 tys. rachmistrzów spisowych. To te same osoby, które w sierpniu odwiedzały gospodarstwa w ramach tzw. obchodu przedspisowego. Wówczas tez ujawniły się słabości wykorzystywanego przez rachmistrzów systemu, co skutkowało także w Łomży opóźnieniem w realizacji obchodu i niekompletną weryfikacją danych.

Rachmistrz przyjdzie, ale dopiero gdy...

GUS zachęca rolników do tzw. samospisu, czyli  samodzielnego, bez udziału rachmistrza wypełnienia formularza spisowego przez internet. Od dziś do 17 października br. na tej stronie  PSR 2010 (http://www.stat.gov.pl/gus/psr_PLK_HTML.htm) będzie udostępniony elektroniczny formularz spisowy i szczegółowa instrukcja jego wypełniania.
Gospodarstwa rolne, które mają ograniczone możliwości w korzystaniu z Internetu, a chcą spisać się samodzielnie, mogą pobrać formularz elektroniczny z najbliższego Biura Spisowego (z Urzędu Gminy lub Urzędu Statystycznego).
Zgodnie z informacjami na stronie internetowej PSR 2010 jeśli rolnicy sami się nie spiszą, to w dniach od 8 września do 31 października br. będą kontaktowali się z nimi ankieterzy statystyczni - pracownicy urzędu statystycznego - w celu przeprowadzenia wywiadu telefonicznego. Rachmistrzowie spisowi mają zaś odwiedzić te gospodarstwa które nie dokonały samospisu lub nie zostały spisane w wywiadzie telefonicznym.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę