Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

75 tys zł na dobry start dla młodego rolnika

Za tydzień Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. W stosunku do poprzednich edycji wysokość premii została podwyższona z 50 tys. zł do 75 tys. zł. Złagodzone zostały też kilka kryteriów, które dotychczas utrudniały otrzymanie wsparcia. Przypomnijmy jednorazową premię mogą otrzymać młodzi rolnicy, którzy nie ukończyli jeszcze 40 lat i planują przejęcie gospodarstwa rolnego oraz prowadzenie działalności rolniczej na własny rachunek.

Lista korzystnych zmian przyznawania pomocy z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” jest dosyć długa.  Poza podwyższeniem wartości premii z 50 tys. zł do 75 tys. Zł, to także złagodzone kryteria dotyczące wielkości powierzchni w tworzonych przez „młodych rolników” gospodarstwach. W przypadku wnioskodawców z województw, w których średnia powierzchnia gruntów rolnych jest wyższa od średniej krajowej, a więc także podlaskiego, możliwe jest przyznanie pomocy osobom, które posiadają gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż średnia krajowa powierzchnia gruntów rolnych. Rozszerzona została definicja dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej. W przypadku osób, które otrzymały gospodarstwo w drodze spadku i w ciągu 12 miesięcy od dnia otwarcia tego spadku przekazały gospodarstwo w dzierżawę, za dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznawany będzie dzień rozwiązania lub wygaśnięcia umowy dzierżawy.
Złagodzone zostały też zasady konieczności zwrotu części pomocy przez "młodego rolnika". Według tegorocznych warunków będzie on musiał oddać otrzymane wsparcie wyłącznie w przypadku nieprzedłożenia faktur i innych dokumentów księgowych potwierdzających wydatkowanie 70% kwoty otrzymanej z ARiMR premii w terminie 3 lat od dnia wypłaty pomocy. Agencja przypomina, że każdy „młody rolnik”, który zamierza starać się o premię musi posiadać wykształcenie rolnicze, gwarantujące dobre przygotowanie do zawodu lub inne wykształcenie i odpowiedni staż pracy w rolnictwie. Możliwe jest również uzupełnienie wykształcenia w ciągu trzech lat od doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Do wykorzystania w tegorocznym naborze wniosków na to działanie jest około 387 mln zł, a więc w skali kraju pomoc taką może otrzymać 5160 rolników.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę