Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Samorządowe prawo jakie jest...

Uchwały samorządów z województwa podlaskiego generalnie są dobre – tak wynika z analizy opracowanej przez pracowników Wojewody Podlaskiego, który sprawuje nadzór nad tą działalnością samorządów. W ubiegłym roku jednostki samorządowe podjęły i przesłały do Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku ponad 4900 uchwał. Tylko w niespełna 200 wypadkach prawnicy wojewody uznali, że uchwały te są niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem, przy czym w 169 przypadkach skutkowało to podjęciem rozstrzygnięć nadzorczych przez wojewodę czyli unieważnieniem uchwał lub poszczególnych artykułów.

Najwięcej uchwał w 2009 r. podjęły: Rada Miejska Białegostoku – 163, Sejmik Województwa Podlaskiego – 112, Rada Miejska w Łapach – 104, Rada Miejska w Suwałkach – 88, Rada Miejska Łomży – 87 i Rada Gminy Łomża – 83. Natomiast wśród tych które pojęły najmniej uchwał jest Rada Powiatu Zambrowskiego, gdzie było ich tylko 15.
W wyniku kontroli legalności uchwał, które w minionym roku wpłynęły do organu nadzoru stwierdzono nieważność (w całości lub w części) 168 uchwał. 15 z nich to uchwały  rad powiatów, tj. 2, 64% ogólnej liczby uchwał rad powiatów, a 153 to uchwał rad gmin co stanowi czyli 3,65% ogólnej liczby takich uchwał. Najliczniejszą grupę pod względem liczby wydanych w 2009 r. rozstrzygnięć nadzorczych stanowiły uchwały dotyczące spraw oświatowych. Podobnie, jak w latach ubiegłych, zdecydowana większość dotyczyła uchwalanych przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego regulaminów wynagradzania nauczycieli.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę