Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 czerwca 2024 napisz DONOS@

Nielegalny radny Łomży

Witold Chludziński nie może być radnym Łomży. Przyjęcie go w poczet radnych przed dwoma tygodniami było niezgodne z prawem – tak twierdzą prawnicy wojewody podlaskiego. Potwierdziła to Iwona Herbuś asystent Wojewody Podlaskiego. W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku właśnie wszczęto procedurę unieważnienia uchwał Rady Miasta Łomży z 14 lipca 2010 roku. Pierwsza z nich to uchwała w sprawie uzupełnienia składu osobowego Rady Miejskiej Łomży, na mocy której radnym został Witold Chludziński, druga to uchwała powołująca go do trzech komisji Rady Miasta.

Przypomnijmy w kwietniu niespodziewania z mandatu radnego zrezygnował Jerzy Brodziuk ówczesny szef proprezydenckiego klubu radnych Samorządowe Porozumienie Łomży.  Składając mandat Brodziuk argumentował, że mierzi go politykierstwo tej Rady, której on był przeciwny, ale nikt go nie słuchał. Jego słowami większość pozostałych radnych poczuła się obrażona, a wyrazem tego było początkowe odrzucenie uchwały o wygaszeniu mandatu Brodziuka. Ostatecznie jednak tę sprawę udało się jakoś załatwić i podczas ostatniej sesji – 14 lipca, radni Łomży przyjęli do swojego składu nam miejsce po Brodziuku Witolda Chludzińskiego, jako kandydata z tej samej listy wyborczej Okręgu Wyborczego nr 3 w Łomży, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów. I wydawałoby się, że po sprawie... Tymczasem okazuje się że uchwała ta została podjęta z naruszeniem prawa i że Witold Chludziński, (ale także każdy innych z kandydatów sprzed czterech lat) radnym miasta zostać już nie może. Chodzi o zapis art. 194 ust. 4 ordynacji wyborczej do rad gmin, powiatów i sejmików, który mówi, że na pół roku przed nowymi wyborami nie przeprowadza się wyborów uzupełniających w gminach gdzie wybory są jednomandatowe, ale także nie uzupełnia się składów rad tam gdzie wybory były proporcjonalne... czyli także w Łomży.
Wymagane prawem pół roku do końca kadencji minęło w maju. Efekt tego jest taki, że przyjęta na ostatniej sesji uchwała w sprawie radnego Chludzińskiego zostanie unieważniona przez wojewodę podlaskiego, a Rada Miasta Łomży do końca kadencji będzie miała tylko 22 członków.

Kolejna uchwała, która także ma być unieważniona przez wojewodę, jest następstwem tej pierwszej. Rada powołała radnego Witolda Chludzińskiego do składu Komisji Gospodarki Komunalnej, Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego i Komisji Finansów i Skarbu Miasta, ale wobec tego, że nie może być on radnym nie może być także członkiem komisji Rady.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę