poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Czyżew będzie miastem, to już „przyklepane”

Czyżew-Osada w powiecie wysokomazowieckim od pierwszego stycznia 2011 roku, znowu będzie miastem Czyżew. Wczoraj odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie przyjął rząd. Uzyskane w 1738 r. prawa miejskie, Czyżew stracił w 1870 r. ukazem carskim za udział ludności w powstaniu styczniowym. Z wnioskiem o ponowne nadanie praw miejskich do rządu wystąpiły władze samorządowe gminy.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu projekt rozporządzenia, które zostało przyjęte podczas wtorkowego posiedzenia rządu w sprawie ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, przedłożył minister spraw wewnętrznych i administracji, do którego w tym roku wpłynęło 30 różnych wniosków w tej sprawie. Po analizie postanowiono, że nie wszystkie one zostaną rozpatrzone pozytywnie. Wśród tych załatwionych pozytywnie jest wniosek gminy Czyżew-Osada. Dotyczył on nie tylko nadania praw miejskich, ale także zmiany nazwy poprzez wykreślenie określenia Osada. Oba te wnioski zyskały przychylność najpierw w ocenie ekspertów z MSWiA, a następnie także i członkach rządu. Przyjęte wczoraj rozporządzenie zmienia nazwę, nadaje status, wyznacza granice miasta Czyżew od 1 stycznia 2011 roku.
Czyżew będzie czwartym miastem w powiecie wysokomazowieckim i 40 w województwie podlaskim. Przypomnijmy: 1 stycznia 2010 roku miastem stało się, także położone na terenie powiatu wysokomazowieckiego, Szepietowo.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0