Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Las podpalony?

Około hektara ściółki leśnej spaliło się wczoraj po południu w okolicach Chojn. Na szczęście szybko rozprzestrzeniający się ogień nie wszedł na drzewa, bo wówczas byłaby prawdziwa tragedia – mówią strażacy. Dodają też że dzień wcześniej gasili pożar ściółki w tym samym lesie – kilkaset metrów obok. - To raczej nie jest przypadek. Prawdopodobnie ktoś celowo podpala las – mówi dyżurny Komendy Miejskiej PSP w Łomży.

Z wczorajszym pożarem lasu w Chojnach walczyły trzy zastępy strażaków. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Na szczęście równie szybko strażacy zostali wezwani na pomoc. Gdy płomienie ze ściółki przedostały się na drzewa pożar byłby bardzo trudny do opanowania. Pożar po koronach drzew może rozprzestrzeniać się z prędkością  od 40 do nawet 400 metrów na minutę, podczas gdy pożar poszycia leśnego zazwyczaj od 1 do 5 m/minutę.

Przypomnijmy w lasach wokół Łomży wprowadzono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Ściółka leśna jest bardzo sucha. Leśnicy mówią, że może palić się tak samo szybko jak kartki papieru... Przypominają też, że w lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie wolno używać otwartego ognia, nie wolno palić tytoniu czy wyrzucać niedopałków, niedozwolone jest również grillowanie i rozpalanie ognisk.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę