czwartek, 23 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

„Miód kurpiowski” chroniony przez UE jak oscypek

„Miód kurpiowski” jest kolejnym – 17 - polskim produktem zarejestrowanym w Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Może być zbierany na obszarze tradycyjnie nazywanym Kurpiami. Z naszych gmin na listę załapały się Turośl w powiecie kolneńskim oraz Nowogród i Zbójna w powiecie łomżyńskim.

O uznaniu produktu jako chronionego w UE decyduje Komisja Europejska. Właśnie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane rozporządzenie Komisji (UE) nr 613/2010 z dnia 12 lipca 2010 roku rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę Miód kurpiowski (ChOG) – podało Ministerstwo Rolnictwa. To już 17 polski produkt na liście chronionych w UE.

Zgodnie z przepisami zarejestrowane nazwy są chronione przed wszelkim bezpośrednim lub pośrednim wykorzystywaniem w celach komercyjnych zarejestrowanej nazwy dla produktów nie objętych rejestracją, w tym nawet imitacją lub aluzją, jeśli nawet prawdziwe pochodzenie produktu jest zaznaczone i wszelkimi innymi praktykami mogącymi wprowadzić w błąd zainteresowanych co do prawdziwego pochodzenia produktu.

Miód kurpiowski może być zbierany na obszarze tradycyjnie nazywanym Kurpiami, który obejmuje następujące gminy: - w województwie mazowieckim: Chorzele, Jednorożec oraz Przasnysz (powiat przasnyski); Krasnosielc, Płoniawy-Bramura, Sypniewo, Młynarze, Różan, Rzewnie oraz Maków (powiat makowski); Obryte oraz Zatory (powiat pułtuski); Długosiodło, Brańszczyk oraz Rząśnik (powiat wyszkowski); Brok, Ostrów, Wąsewo oraz Małkinia (powiat ostrowski); Goworowo, Czerwin, Rzekuń, Olszewo-Borki, Lelis, Troszyn, Baranowo, Kadzidło, Czarnia, Myszyniec oraz Łyse (powiat ostrołęcki); -w województwie podlaskim: Turośl (powiat kolneński) oraz Nowogród i Zbójna (powiat łomżyński).


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0