Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Podział Żabiej zatwierdzony

Ponad 18 hektarów ma obszar w rejonie ulic Żabiej i Sikorskiego, dla którego radni miasta zaakceptowali przedstawiony im przez prezydenta podział nieruchomości po scaleniu. Powstało tu 35 działek mieszkaniowych, 28 przemysłowych i 10 uzupełniających. Wcześniej na tym terenie były 244 działki, które należały do 189 właścicieli. Przyjęcie uchwały w sprawie scalenia i podziału tych nieruchomości nie obyło się bez protestów części mieszkańców i wątpliwości radnych... Ostatecznie radni 11 głosami za, przy 9 wstrzymujących się, przyjęli uchwałę dokonującą scalenia i podziału nieruchomości. Warto dodać, że w trakcie sesji nieobecni byli zarówno prezydent Jerzy Brzeziński, który jest na urlopie, jak i jego pierwszy z-ca prezydent Marcin Sroczyński, który wyjechał z Łomży na spotkanie.

Cześć wątpliwości radnych związana była z tym, że także w związku z tym procesem śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, która w ubiegłym roku postawiła zarzuty nie tylko prezydentowi Łomży i jego pierwszemu zastępcy, ale także prezydenckiemu pełnomocnikowi ds. scaleń.
W trakcie debaty nad przedstawionym projektem uchwały w sprawie scalenia i podziału nieruchomości położonych w rejonie ulic Żabiej i Sikorskiego, której załączniki określają m.in. dokładny podział nowych działek pomiędzy właścicieli, wystąpił także, „zatrudniony” przez prezydenta w związku z prokuratorskim śledztwem, niezależny ekspert z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dr Jan Kuryj streścił liczącą 30 stron ekspertyzę do uchwały jak i całego prowadzonego postępowania scaleniowego. Stwierdził, że po usunięciu wskazanych przez niego niedociągnięć - sposób określenia wartości nieruchomości przed scaleniem, gdzie dokonano tego po potrąceniu powierzchni na drogi, a powinno być przed tym potrąceniem i sposób ustalenia odszkodowania za grunty pod drogi - „zarówno sam projekt uchwały jak i również załączniki są zgodne z wymogami prawa”.
Podkreślał także, że scalenie i podział ma de facto wdrożyć w życie przyjęty 10 lat temu plan zagospodarowanie przestrzennego tej części Łomży.

Zgodnie z zapisami przyjętej uchwały do 2016 roku na tym terenie mają być wybudowane nowe ulice – ponad 2 km - z pełnym uzbrojeniem, a stawka opłat adiacenckich została ustalona w wysokości 50% wzrostu wartości nieruchomości.
Wydzielono tu także ponad 5 ha gruntów przemysłowych, przy czym największa z nich miejska działka o pow. 3,76 ha ma – zgodnie z tym co mówił Sławomir Jabłonowski - już potencjalnie zainteresowanych inwestorów.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę