Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Miliony z 1% płyną na konta stowarzyszeń....

Niemal 8,3 mln zł w lipcu i sierpniu przeleją urzędy skarbowe z województwa podlaskiego na konta organizacji pożytku publicznego (OPP). Wcześniej do OPP trafiło już ponad 220 tys zł. To pieniądze przekazane przez rozliczających się z fiskusem mieszkańców województwa, którzy zdecydowali się przekazać 1 proc. swojego podatku na szczytny cel. Tylko rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Łomży w ten sposób przekazali organizacjom 822 tys 27 zł.

Jak podaje  Radosław Hancewicz rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku w tym roku odpis 1% podatku znalazł się w ponad  215 tys. zeznań PIT. To o 30 tys. więcej niż przed rokiem. Niemniej ogólna kwota - blisko 8,5 mln zł - jest niższa niż przed rokiem i o prawie 400 tys zł.. 
- Spodziewano się, że w związku ze zmianą w 2009 r. skali podatkowej (zastąpienie trzech progów podatkowych tj. 19 proc., 30 proc. i 40 proc., dwoma progami, czyli 18 proc. i 32 proc.) oraz obniżeniem najniższej stawki z 19 proc. na 18 proc. nastąpi znaczny spadek kwoty, która zasili OPP – podaje Hancewicz, podkreślając że spadek okazał się znacznie mniejszy.
Z podsumowania przygotowanego przez Izbę Skarbową wynika, że OPP pozyskały niemal 79% możliwej do pozyskania kwoty w województwie. W Łomży ten współczynnik jest nieco niższy i wynosi 77,19%. Wśród najlepszych znalazł się za to Urząd Skarbowy w Zambrowie, gdzie  było to   81,28%nieco ponad 300 tys zł), a najsłabiej w akcję zaangażowali się podatnicy rozliczający się w Kolnie, którzy przekazali tylko niespełna 60% możliwej do przekazania kwoty czyli niespełna 95 tys zł.

Ostateczna lista organizacji, które otrzymały od podatników z województwa podlaskiego najwięcej pieniędzy, będzie znana po zakończeniu akcji przelewania pieniędzy przez urzędy skarbowe.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę