Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Czyżew nie będzie Osada

Czyżew-Osada w powiecie wysokomazowieckim ma być miastem. Jest już przygotowany projekt odpowiedniego rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie. Jak informuje dziennik Rzeczpospolita od przyszłego roku lista 903 polskich miast ma się wydłużyć o pięć kolejnych. Nowe miasta to: Nowe Brzesko w Małopolsce; Pruchnik na Podkarpaciu; Gościno w powiecie kołobrzeskim i Wolbórz – ziemia łódzka i właśnie Czyżew w woj. podlaskim (ale na historycznym Mazowszu). W tym wypadku ma nastąpić tez zmiana nazwy. Czyżew, który nazywa się obecnie Czyżew-Osada, ma ten drugi człon stracić.

Uzyskane w 1738 r. prawa miejskie, Czyżew stracił w 1870 r. ukazem carskim za udział ludności w powstaniu styczniowym. Obecnie miejscowość spełnia warunki niezbędne do nadania statusu miasta w zakresie infrastruktury społecznej i technicznej oraz układu urbanistycznego i charakteru zabudowy określone w ustawie o samorządzie gminnym. Z wnioskiem o nadania praw miejskich, po konsultacjach społecznych, wystąpiły władze samorządowe.
Zgodnie z prawem rozporządzenie dotyczące zmian musi być wydane do końca lipca, a same zmiany wchodzą w życie w nowym roku. Jeśli rząd przyjmie proponowany projekt rozporządzenia Czyżew będzie czwartym miastem w powiecie wysokomazowieckim i 40 w województwie podlaskim.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę