piątek, 24 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Czyżew nie będzie Osada

Czyżew-Osada w powiecie wysokomazowieckim ma być miastem. Jest już przygotowany projekt odpowiedniego rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie. Jak informuje dziennik Rzeczpospolita od przyszłego roku lista 903 polskich miast ma się wydłużyć o pięć kolejnych. Nowe miasta to: Nowe Brzesko w Małopolsce; Pruchnik na Podkarpaciu; Gościno w powiecie kołobrzeskim i Wolbórz – ziemia łódzka i właśnie Czyżew w woj. podlaskim (ale na historycznym Mazowszu). W tym wypadku ma nastąpić tez zmiana nazwy. Czyżew, który nazywa się obecnie Czyżew-Osada, ma ten drugi człon stracić.

Uzyskane w 1738 r. prawa miejskie, Czyżew stracił w 1870 r. ukazem carskim za udział ludności w powstaniu styczniowym. Obecnie miejscowość spełnia warunki niezbędne do nadania statusu miasta w zakresie infrastruktury społecznej i technicznej oraz układu urbanistycznego i charakteru zabudowy określone w ustawie o samorządzie gminnym. Z wnioskiem o nadania praw miejskich, po konsultacjach społecznych, wystąpiły władze samorządowe.
Zgodnie z prawem rozporządzenie dotyczące zmian musi być wydane do końca lipca, a same zmiany wchodzą w życie w nowym roku. Jeśli rząd przyjmie proponowany projekt rozporządzenia Czyżew będzie czwartym miastem w powiecie wysokomazowieckim i 40 w województwie podlaskim.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0