Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Więzień na elektronicznej smyczy także u nas

Od dziś System Dozoru Elektronicznego więźniów obejmuje także obszar apelacji białostockiej czyli województwo podlaskie i część warmińsko - mazurskiego. System, który w Polsce wprowadzono we wrześniu ubiegłego roku ma być lekarstwem na przeludnienia w polskich więzieniach. Na razie ze specjalnymi bransoletami chodzi ponad 100 więźniów, ale niebawem ma być ich znacznie więcej.

Zgodnie z obowiązującą dziś prawem o odbywanie kary w SDE mogą ubiegać się skazani na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 6 miesięcy (którzy nie zaczęli jej odbywać, a nie minął im termin stawiennictwa do zakładu karnego) oraz skazani na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą roku, jeżeli czas do odbycia tej kary nie przekracza 6 miesięcy.
Niedawno parlament znowelizował jednak ustawę i karę w taki sposób będzie mogło odbywać znacznie więcej skazanych niż dotychczas. Systemem dozoru elektronicznego objęci zostaną skazani na tzw. krótkoterminowe kary do roku pozbawienia wolności, w tym także skazani, którzy dotychczas nie zgłosili się do jej odbycia w jednostkach penitencjarnych.
Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że wykonanie kary w SDE przynosi rozliczne korzyści w wymiarze społecznym, osobistym i zawodowym dla skazanego, gdyż wykonanie tej kary (stosując bezwzględną kontrolę zachowania i obowiązków skazanego wyznaczonych przez sąd penitencjarny) nie pozbawia go możliwości wykonywania pracy zarobkowej (dzięki której utrzymuje siebie i swoją rodzinę) oraz wykonywania obowiązków życiowych i rodzinnych, głównie opieki nad osobami zależnymi i funkcjonowania w życiu publicznym na zasadach określonych przez sąd.
Zastosowanie dozoru elektronicznego podlega w każdym indywidualnym przypadku ocenie sądu penitencjarnego, który przed podjęciem decyzji o skierowaniu skazanego do dozoru elektronicznego dokonuje analizy jego cech osobowościowych, a także rodzaju i charakteru popełnionego przestępstwa.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę