Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ważą się losy Ośodka dla cudzoziemców w Łomży

Właściciel Zajazdu „Zacisze” przy ul. Wesołej 117 w Łomży chce tu w dalszym ciągu prowadzić Ośrodek dla cudzoziemców. Białostockie Przedsiębiorstwo Usług Socjalnych Budownictwa wystartowało w konkursie ogłoszonym przez Urząd do Spraw Cudzoziemców w Warszawie na „Zakwaterowanie i wyżywienie cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w RP”. Informacje tę potwierdza nam Ewa Piechota rzecznik prasowy Urzędu ds Cudzoziemców.

Dziś w kraju funkcjonuje 20 ośrodków dla cudzoziemców. W przypadku części z nich – w tym także łomżyńskiego ośrodka – umowy dotyczące ich funkcjonowania wygasają w czerwcu. Dlatego Urząd ogłosił nowy przetarg, przy czym już w ofercie zaznaczył, że liczba wyłonionych placówek w podlaskim będzie mniejsza niż dotychczas. „Zlikwidowany” ma zostać jeden ośrodek, ale nie wiadomo który. Formalnie likwidacja może dotyczyć ośrodka przy ul. Wesołej w Łomży lub jednego z dwóch znajdujących się w Białymstoku, bo wszystkie one mają taki sam status – są prowadzone przez prywatne firmy na zlecenie Urzędu. 
- Właściciel Zajazdu „Zacisze” przy ul. Wesołej 117 w Łomży złożył ofertę w tym konkursie – przyznaje Ewa Piechota rzecznik prasowy Urzędu ds Cudzoziemców. 
Pozostałe informacje dotyczące oferty są już tajemnicą. Specjalna komisja konkursowa analizuje wszystkie złożone oferty i dopóki nie skończy pracy nie można o tym informować. Jak długo komisja będzie pracowała? Formalnie ma na to nawet 90 dni, a pracę zaczęła w ubiegłym tygodniu.
-  Jeśli komisja nie skończy pracy przed upływem terminów w obecnych umowach (są zawarte do 30 czerwca 2010 roku – dop. red.) będziemy je aneksować – mówi Piechota.

Przypomnijmy jeszcze w ubiegłym roku roku likwidacji łomżyńskiego Ośrodka domagał się poseł Lech Kołakowski. Jego list wysłany do dyrektora Urzędu ds Cudzoziemców wywołał prawdziwą burzę, a jej odgłosy od tamtej pory słychać w całym kraju. Likwidacji Ośrodka domagała się także grupa mieszkańców, która pod swoim wystąpieniem do Urzędu zabrała ok. 800 podpisów.
Ostatnio, nieoczekiwanie, przeciwko utrzymywaniu Ośrodka w Łomży wypowiedział się także prezydent miasta. Ewa Piechota potwierdziła że doszło do spotkania zastępcy prezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego z dyrektorem Urzędu ds Cudzoziemców i że rozmowa dotyczyła właśnie tej kwestii.
- Żądanie nie było to tak kategoryczne jak we wcześniejszych wystąpieniach (posła i grupy mieszkańców – dop. red.), i nie dotyczyło natychmiastowej likwidacji ośrodka, ale intencja była oczywista – mówi Piechota.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę