Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 maja 2021 napisz DONOS@

Laski

Wykonane ozdobnie, ale do celów użytkowych: długie od 85 cm do 1 m. Laski - inaczej kije lub kociuby - na Kurpiach wchodziły także w skład ekwipunku pasterzy pilnujących koni i bydła na pastwiskach. Artystyczne wykończenia to przykłady poczucia piękna, zaradności, duchowości, co zawsze było i jest składnikiem kultury kurpiowskiej. Różnorodne, rzeźbione zakończenia lasek to przegląd nie tylko puszczańskiego środowiska, także wieloznaczne aluzje do rzeczywistości; np. jak tłumaczył znany rzeźbiarz Konstanty Chojnowski z Jankowa Młodzianowa - laska z zaciśniętą pięścią i kciukiem ułożonym na znak „figi” symbolizowała stosunek ludności do hitlerowskiego okupanta. Na laskach jest także galeria główek ludzkich, m.in. brodatych patriarchów lub szatana o dwóch twarzach. Wreszcie cała menażeria zwierząt, zwłaszcza z kręgu łowieckiego, pasterskiego i hodowlanego. Zachował się w łomżyńskim Muzeum wartościowy artystycznie zbiór, który uzupełniają oryginały rysunków założyciela placówki Adama Chętnika. W załączeniu kilka przykładów. Od góry: w/g rysunku i opisu Chętnika - wiewiórka i ptak; niżej „wąż połyka żabę” oraz „puszczyk w garści”. Na fotografiach od lewej: główka kozła z naturalnie ukształtowanej karpy jałowcowej; obok laska z główkami trzech psów - z sękatego jałowca opalanego w ognisku, XIX wiek. Dla porównania laska rzeźbiona w 1960 r.: pies w obroży, z jaszczurką - wyrzeźbione w gruszy przez Adama Kowalewskiego ze Szczepankowa…


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę