Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 czerwca 2024 napisz DONOS@

TPZŁ przed walnym

Główne zdjęcie
Na zdjęciu: Donata Godlewska – autorka monografii Łomży należy do najstarszych członków Towarzystwa. W mijającej kadencji – na jego wniosek – otrzymała m.in. Medal „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” oraz doroczną nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za szczególne zasługi dla kultury.

Za miesiąc w Łomży zbierze się 26. Walny Zjazd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Zadecydowali o tym w sobotę w Łomży członkowie Zarządu Głównego Towarzystwa, którzy na ostatnie przez zjazdem „rozliczenie” zjechali z całego kraju. Najważniejszy punkt spotkania, to przyjęcie sprawozdania z działalności organizacji w kończącej się kadencji. Zawiera on szczegółowe zestawienie inicjatyw i osiągnięć organizacji w latach 2007-2010. Z bardzo bogatego planu pracy przyjętego na poprzednim zjeździe nie udało się jedno – sięgnięcie po środki unijne, ale dzięki konkretnej pracy na rzecz Małej Ojczyzny, Towarzystwo na razie nie ma większych problemów ze znalezieniem sponsorów na realizację swoich inicjatyw.

Kolejne cenne wydawnictwa książkowe, 12 kolejnych kwartalników „Wiadomości Łomżyńskie”, ponad 100 tys. zł zebranych z dorocznych kwest na ratowanie cmentarnych zabytków, za które udało się do tej pory odrestaurować ponad 160 pomników. Liczne imprezy kulturalne (choćby niezapomniany koncert PRZPiT „Mazowsze”, wyjazdy do teatrów, muzeów itp.), pierwsza po kilkudziesięciu latach Msza św. w obrządku łacińskim na Wzgórzu św. Wawrzyńca na zakończenie obchodów Roku Brunonowego, XIII Zjazd Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej – to tylko nieliczne z całego bogatego kalendarza wydarzeń w  życiu TPZŁ. W tej kadencji obchodziło ono jubileuszy 50-lecia. Swoje jubileusze obchodziły także oddziały: 50-lecia - Oddział Warszawski, 30-lecia - Białostocki i Olsztyński, a 25-lecia – Koszaliński. Powstała Rada Profesorska Ziemi Łomżyńskiej, skupiająca już ok. 70 naukowców, którzy mają swoje korzenie na Ziemi Łomżyńskiej i teraz chcą wykorzystać swoją wiedzę i „układy” dla pomnażania dorobku rodzinnej Ziemi. Rada ma także opracować Notę Biograficzną Ludzi zasłużonych dla Ziemi Łomżyńskiej. Odbyły się kolejne edycje konkursu na prace magisterskie o Ziemi Łomżyńskiej. Ogłoszono konkurs na wspomnienia „W mieście mojego dzieciństwa, w mieście co było mi rajem”. Z inicjatywy Towarzystwa opracowano projekt nowego odznaczenia, którym honorowani będą ludzie wybitnie zasłużeni dla Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. „Wawrzyn Ziemi Łomżyńskiej” - taką nazwę będzie nosiła nowa godność przeszedł już długą, bo trwającą prawie 2 lata  autoryzację w Kancelarii Prezydenta RP. Bardzo pozytywnie wyraziła się o nim również Komisja Heraldyczna MSWiA, obecnie trwają ostatnie prace uzgodnieniowe i konsultacje.

Zjazd miał odbyć się 19 czerwca, ale przesunięto jego termin o tydzień ze względu na wybory prezydenckie. Weźmie w nim udział ok. 70 delegatów z 13 oddziałów działających na terenie całego kraju. W minionej kadencji zlikwidowany został oddział TPZŁ w Kolnie, gdzie powstało Towarzystwo Jana z Kolna. Niektórzy członkowie TPZŁ z Kolna wyrazili gotowość działania w oddziale łomżyńskim Towarzystwa. W całym kraju jest obecnie ponad tysiąc osób, identyfikujących się z Towarzystwem. Wchodzi ono w skład Rady Krajowej Regionalnych Towarzystw Kultury.
Wawrzyniec Kłosiński


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę