niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Lampa zabije mikroorganizmy w łomżyńskiej wodzie...

Specjalna lampa emitująca promieniowanie ultrafioletowe ma zostać zamontowana na ujęciu wody w Podgórzu. Lampa ma dezynfekować, czyli maksymalnie zmniejszyć liczbę mikroorganizmów znajdujących się w wodzie, która stąd płynie do kranów mieszkań w Łomży. Przypomnijmy w marcu w związku ze stwierdzeniem przekroczenia dopuszczalnej ogólnej liczby mikroorganizmów woda z tego ujęcia została zachlorowana. Specjaliści podkreślają, że w odróżnieniu od chemicznych metod dezynfekcji, promieniowanie UV nie powoduje powstawania żadnych produktów ubocznych, nie zmienia smaku, ani zapachu wody.

Mikroorganizmy w wodzie poddawane dezynfekcji promieniami UV unicestwiane są w ciągu kilku sekund w wyniku reakcji fotochemicznych pomiędzy promieniowaniem a ich kwasami DNA. Z aktualnych, znanych metod dezynfekcji wody, metodę tę uważa się za najbardziej skuteczną, szybką i pewną oraz w najmniejszym stopniu zanieczyszczając środowisko.
I właśnie taką lampę na ujęciu w Podgórzy chce zamontować Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które ogłosiło już przetarg na jej dostawę i montaż. Lampa ma mieć wydajność 320 m3/h. Powinna posiadać certyfikaty bezpieczeństwa wymagane w Unii Europejskiej i pracować przez co najmniej 8 tysięcy godziny.

Wykonawca który wygra przetarg na montaż lampy i jej uruchomienie będzie miał czas do końca września.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0