Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Winchester '95

Zgłosił się do dyrektora Muzeum pewien łomżanin od wielu lat mieszkający w USA z pytaniem, czy jest nadal w zbiorach wielostrzałowy karabin amerykański. Z rozrzewnieniem wspominał, jak dzieckiem będąc widział go w gablocie, z podpisem: Winchester, w starej siedzibie Muzeum na Sadowej. Wyobraźnię rozpalały wówczas książki o Dzikim Zachodzie, do kin ciągnęły tłumy na westerny - ozdobniki szarzyzny PRL-u, a w czarno-białej TV leciała „Bonanza”, którą właśnie teraz w kolorze powtarza TVP. Kowboje wywijają tam, niczym lekką zabawką Winchesterami zwanymi „yellow boy”, z racji błyszczącej jak złoto blachy miedzianej wokół magazynku z amunicją. Ale egzemplarz łomżyński to nie ta pierwsza konstrukcja z 1866 r. ani ulepszona wersja rozsławiona filmem „Winchester’73” tylko model 1895: ostatni projekt karabinu Johna Browninga - na zamówienie carskiej armii rosyjskiej. Winchester'95 wziął udział w I Wojnie Światowej, trafił też (śladowo) do wyposażenia odrodzonego Wojska Polskiego. Jeden z nich zakończył swą wędrówkę w Starej Łomży, skąd znalazca przyniósł go do Muzeum w 1968 r. Wiele ciekawych szczegółów technicznych miłośnicy Winchestera znajdą w internetowej, z pasją prowadzonej „Wielkiej Encyklopedii Uzbrojenia 1918 – 39”.… Zagadką pozostaje, jak Winchester ’95 trafił nad Narew..


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę