Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

„Szafir” sprawdzał jak działają służby...

Zakrojone na wielką skalę ćwiczenie pod kryptonimem „Szafir” w czwartek od rana do popołudnia odbywały się w podłomżyńskiej wsi Olszyny. Wzięły w nich udział nie tylko służby ratownicze z terenu powiatu łomżyńskiego: policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, ale także antyterroryści i policyjni negocjatorzy. Scenariusz ćwiczeń zakładał uprowadzenie więźniarki i ucieczkę więźniów z Czerwonego Boru, zamach bombowy w autobusie, oraz odbijanie uczniów szkoły wziętych przez terrorystów jako zakładników. Na miejsce ściągnięto nawet snajperów i specjalnego robota do przenoszenia i neutralizacji ładunków wybuchowych.

- Ćwiczymy po to aby sprawdzić jak w ekstremalnych warunkach działają służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne – mówi podkom. Kamil Tomaszczuk z zespołu prasowego KWP w Białymstoku.
To właśnie policjanci z tej Komendy opracowali scenariusz i przez kilka miesięcy opracowali te ćwiczenia. 
- Mamy obserwatorów z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, mamy kolegów z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, Kielcach... są to policjanci, którzy na co dzień zajmują się zabezpieczeniem tego typu zdarzeń. Obserwatorzy są po to, aby wytykać nam zauważone błędy. Inaczej się tego nie nauczymy - mówił Tomaszczuk.
Sprawdzany był czas reakcji poszczególnych służb, ale także funkcjonowanie procedury w komunikacji pomiędzy służbami jak i jakość rzeczywiste działania podejmowane przez interweniujących w miejscach wypadków.
Już kilka minut po pierwszym wybuch w autobusie w Olszynach na miejscu zjawił się pierwszy patrol policji. To wtedy okazało się, że to nie jest zwykły wypadek, ale prawdziwa rzeź... Jest ponad 20 osób rannych i kilka zabitych. Chwilę później przyjechała pierwsza karetka pogotowia, a za nią samochodów straży pożarnej. To właśnie strażacy w pierwszej części ćwiczeń, obok załogi pogotowia ratunkowego, podjęli działania ratownicze. Później na miejsce ściągnięto specjalistyczną ekipę pirotechników z robotem, bo okazało się, że w autobusie są jeszcze ładunki wybuchowe, a także policyjnych negocjatorów i antyterrorystów, bo pobliską szkołę podstawową, w której są uczniowie, zajęli terroryści, którzy mogą mieć ładunki wybuchowe.
- Te ćwiczenia były zupełnie inne niż zazwyczaj – mówi st. bryg. Jan Chludziński, z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Łomży, który po przybyciu na miejsce zdarzenia przeją od dowódcy JRG kierowanie działaniami strażaków. - Myśmy nigdy nie brali udziału w działaniach, gdzie może wystąpić zagrożenie wybuchem, a tu tak było. Wiedzieliśmy o ćwiczeniach, ale to co przygotowali ich organizatorzy było dla nas wszystkich wielkim zaskoczeniem – dodaje komendant.
W związku z działaniami w Olszynacha na nogi postawiono ponad 50 strażaków. Poza jednostkami skierowanymi bezpośrednio do działań ratunkowych z KM PSP w Łomży, a ale także ochotników z Olszyn, Piątnicy, Wizny i Konarzyc, do łomżyńskiej Komendy ściągnięto trzy jednostki OSP, które w razie faktycznego zagrożenia w mieście miały zstąpić ćwiczących.
W sumie w ćwiczeniach brało udział około 200 osób.  
- Wyniki ćwiczeń poznamy za kilka dni, gdy cały materiał zostanie na spokojnie przeanalizowany przez specjalistów – mówił Kamil Tomaszczuk. - Wtedy też będzie wiadomo co zadziałało dobrze, a co trzeba poprawić.

210204100642.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę